Hürjet Dünya Lansmanında İlgi Odağı Oldu

Türkiye’nin jet eğitimi ve yakın destek uçağı ihtiyacının karşılanması için tasarlanan ve geliştirilen Hürjet, İngiltere’deki Farnborough Airshow’daki dünya lansmanında yoğun ilgi gördü.
Türk havacılık ve Uzay Sanyaii, dünyanın en önemli havacılık fuarlarından olan Farnboroug Airshow’a güçlü bir katılım gösterdi. Fuara milli hava platformları ve yeni logosu ile damga vurdu. Fuarda Hürjetin ‘in yanı sıra eylül ayında ilk uçuşu planlanan T-625 Özgün Helikopter ve insansız hava aracı ANKA’da sergilendi. Bunların yanı sıra Türkiye’nin en büyük savunma ihracatını gerçekleştirdiği T129 Atak helikopteri de uçuş gösterisi yaptı.

Ancak en büyük süpriz Hürjet oldu. Türk Hava Kuvvetlerinin ve uluslararası pazarın kısa dönemde oluşan ihtiyaçlarını hedef alarak, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı geliştirilmesi için başlayan Hürjet projesi kapsamında geliştirilen yer prototipi ilk kez fuarda gösterime sunuldu.

Fuarda dijital kamuflajlı olarak görsel olarak beğeni topladı. Aynı zamanda Türk milletinin tarih boyunca simgesi olmuş ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal figürü de Hürjette yerini aldı. Farnboroug Airshow’da ilgiyle karşılandı. En çok dijital kamuflajı sorulurken, bu tercihin yeni uçak tasarımları konusunda trend olup olmayacağı tartışıldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii yetkilileri, lansman dolayısı ile yoğun bir mesai harcayan ekip, ilgiden de oldukça memnun olduklarını belirtti.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments