Hipersonik Füze Nedir? – İlginç Bilgiler

Hipersonik füze nedir? merak edilen, ilgi duyulan konular arasında yer almaktadır. Hipersonik füzeler üzerinde ki çalışmalarına ağırlık veren bazı ülkeler, gelecekte durdurulamayacak bir şekle getirmek için çalışmaktadırlar. Hipersonik füzelere, askeri alanda çok önem verilmektedir. Hipersonik füzelerin, süpersonik füzelere nazaran birkaç katı hızında olması düşünülmektedir. Süpersonik füzelerin, hipersonik füzelere göre etkisiz hale getirilmesi mümkündür fakat atıldığı yere çok fazla hasar vermektedir. Hipersonik füzelerin durdurulması imkansızdır, hiçbir şekilde savunma yöntemi bulunmamaktadır. Hipersonik füzelerinin üretim şekli saklanması çok önemlidir, tıpkı bir gizem gibi saklanmalıdır. Hipersonik ismi 5 mach yukarı çıkabilenlere denmektedir.Hipersonik Füze Nedir? Hipersonik Füze Nerede Kullanılır?

Hipersonik Füze Nedir?

Hipersonik füzeler sadece askeri alanlarda kullanılmaktadır. Hipersonik füzeler ses hızından yaklaşık olarak 1.230 km/s yani yaklaşık 4, 5 kat hızlıdır. Daha yüksek hızlara da çıkabileceği üreticilerin arasında birer söz konusudur. Birkaç ülkelerin hipersonik füzeleri test etmeye başlandığı da hepsine ek bir bilgidir. Hipersonik füzeler, kullanılır oldukları zaman atak silahı olarak kullanılacaktır. Birçok ülke hipersonik füzeler konusuna çok ağırlık vermektedir.

Hipersonik Füze Nasıl Olur?

Hipersonik Füze Nedir?

Hipersonik füzeler, ses hızından yaklaşık olarak 1.230 km/s, yaklaşık olarak 4, 5 kat hızlı olmasıyla birlikte etkisiz hale getirilmesi de imkansızdır. Hipersonik füzelerin hızları artabileceği de üreticileri tarafından konuşulan noktalar arasında yer almaktadır. Geleceğe yönelik sensörler geliştirilip hipersonik füzelerin yerlerini anlık bir durum olarak izlenebilmesi muhtemeldir. Hipersonik füzeler 6.125 km/s veya daha yüksek hızlara ulaşabilen tek füzelerdir. Hepsine ek olarak üretilen hipersonik füzelerin 10 mach’a kadar çıkabileceği de mümkün olduğu konuşulmaktadır.

Hipersonik Ne Demek?

Hipersonik, 5 mach hız ve üzerine çıkabilen uçaklar kategorisine denmektedir. Hipersonik uçakları, füzeleri veya herhangi bir aracı durdurmak hiçbir şekilde muhtemel değildir. Hipersonik uçaklar tıpkı füzeler gibi ses hızını aşabilen araçlardır. Hipersonik füzelerin, hipersonik uçaklardan bile daha hızlı olacağı üreticiler tarafından konuşulan konulardandır. Hipersonik uçaklar tasarlanırken mühendislerin asıl değindiği konu fazla ısınmaması ve basınca maruz kalmamasıdır. Hepsine ek olarak günümüze kadar gelen hipersonik araçların hepsi deney amaçlı yapılmış olanlardır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments