Hermes Kimdir? – Yunan Mitolojisi

Hermes kimdir? Mitoloji pek çok toplumun dini değerlerine dayanan, genellikle tanrıları, kahramanları, doğaüstü olayları konu edinen söylencelerdir. Yunan mitolojisi de toplumun daha çok düzen içerisinde yaşamasını, kendine görev edinmiştir. Bu sebeple Yunan mitolojisindeki tanrıların her biri, insan biçiminde yaratılmıştır. Soylarının Kronos ve Rhea’nın evliliklerine dayandığı ve tanrıların tanrısı olarak, Zeus’un, adlandırıldığı bilinmektedir. Yunan mitolojisinde bulunan 12 tanrının, 8’i erkek, 4’ü kadındır. Her birinin kendilerine ait özel yetenekleri olan, bu tanrıların ayrı ayrı görevleri de bulunmaktadır.  Tanrıların habercisi olarak adlandırılan Hermes kimdir? Yunan mitolojisindeki yeri nedir?
Hermes Kimdir? Özellikleri Nedir?

Hermes, diğer tanrılar gibi pek çok üstün yeteneğe sahiptir. Öyle ki babası Zeus ve annesi, yağmur perisi, Maia olan Hermes, doğalı henüz bir gün olmuşken ayağa kalktığı söylenmektedir. Tanrılar arasında en kurnazı ve en hızlısı olarak bilinmektedir. Henüz yeni doğmuş bir bebekken, bir kaplumbağayı öldürerek, kaplumbağanın kabuğundan 7 telli lirini yaparak eğlenmiştir. Zeki olmasıyla dikkat çeken Hermes, kumarbazların ve tüccarların koruyuculuğunu yapmaktadır. Hermes ateş çıkarabilme özelliğine sahip, altın bir değnek olan Caduceus’u taşımaktadır. Hermes ölülerin ruhlarını yer altına götürmekle görevledir. Ayrıca çobanlara ve yolunu kaybetmiş olan yolculara rehberlik etmektedir. Lir, astronomi, kaval, nota, spor gibi pek çok şeyin icadı da Hermes tarafından yapılmıştır. Bunlara ek olarak Roma mitolojisinde Merkür olarak adlandırılmış ve güneşe en yakın olan gezegene ismi verilmiştir.

Hermes’in Yunan Mitolojisindeki Yeri

Daha bir günlük bebekken ayaklanan Hermes, bunun yanı sıra pek çok efsaneye de sahiptir. Bir gün dolaşırken Apollon’un ineklerini çalar. Durumu öğrenen Apollon, çok sinirlenir ve Hermes’i kolundan tutarak babası Zeus’un huzuruna çıkarır. Fakat hem Zeus hem de Apollon, Hermes’in lirininden çıkan sesten etkilenir hatta büyülenirler. Hermes’e ceza vermesi beklenen Zeus, bu durum karşısında onu ödüllendirmiş ve bir çift ayakkabı vererek, Hermes’i tanrıların habercisi yapmıştır. Başka bir efsaneye göre Zeus, sevgilisi İo’yu, karısı Hera’dan korumak için bir ineğe dönüştürmüştür. Hera, Zeus’un kendisini aldattığını düşünür ve ineğin başına yüz gözlü olan Argos’u koyar. Argos uyurken bile gözlerinden bazıları açık olduğu için görebilmektedir. Zeus bu sebeple İo’yu kurtaması için Hermes’i görevlendirmiştir. Hermes liri çalarak Argos’u etkilemiş ve tüm gözlerinin kapanmasını sağlamıştır. Sonrasında Argos’un kafasını keserek İo’yu kurtarmıştır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments