Hephaistos Kimdir? – Yunan Mitolojisi

Yunan mitolojisi tanrıların, tanrıçaların ya da bazı kahramanların hayatını anlatmanın dışında, insanlara ders vermekte, hatta Eski Yunan dininin temellerini de oluşturmaktadır. Sadece Eski Yunan mitolojisiyle kalmayıp diğer mitolojileri de etkilemektedir. Bu duruma örnek gösterecek olursak, tanrıların diğer mitolojilerde farklı isimler almasını söyleyebiliriz. Olympos Dağı’nın tepesinde yaşamakta olan ve 8’i erkek, 4’ü kadın olan tanrıların her birinin ayrı özellikleri vardır. Yunan mitolojisine göre dünyayı yönetmekte olan 12 tanrının kökeni Kronos ve Rhea’nın evliliğine dayanmaktadır. Peki bu tanrıların arasında en çirkini olarak bilinmekte olan Hephaistos kimdir?
Hephaistos Kimdir? Özellikleri Nedir?

Mitoloji, toplum düzenini oluşturmayı görev edinen, insanlara ders vermekte olan dini bir kültürdür. Eski Yunan mitolojisinde, tanrılar insan özelliği taşımakta olup her birinin kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Hephaistos da çirkin bir insan görünümüne sahip olan ve yaratılış bakımından, diğer tanrılardan farklı olan bir özelliğe sahiptir. Zeus’un, Athena’yı kendi başına doğurmuş olmasına kızan eşi, Hera, intikam almak adına Hephaistos’u Zeus’a ihtiyaç duymaksızın kendisi doğurmuştur. Fakat Hephaistos’un iki bacağının da topal olması ve çirkin bir görünüme sahip olmasından dolayı, Hera, onu denize atmaktadır. Hephaistos bu olaydan sonra annesini cezalandırmak için onu, altın bir tahta bağlar ve sonra uzaklara kaçar. Olayı gören diğer tanrılar annesini affetmesi ve kurtarması için Hephaistos’un yanına giderek ona yalvarır. Şarap tanrısı olarak bilinen Dionysos, Hephaistos’u sarhoş ederek annesi Hera’nın yanına götürür ve Hephaistos annesini affeder. Böylelikle Olympos’a geri döner ve güzellik tanrıçası olan Afrodit ile evlenir. Fakat büyük bir istek duyarak evlendiği Afrodit, Hephaistos’u savaş tanrısı olan Ares ile aldatmıştır. Hephaistos bir düzenek hazırlayarak yatakta ikisini zincirler ve onları diğer tanrılar içerisinde rezil eder.

Hephaistos’un Yunan Mitolojisindeki Yeri

Hephaistos topal ve çirkin olmasına rağmen hem tanrılar arasında hem de insanlar arasında en sevilen tanrıların başında gelmektedir. Ateşin ve zanaatkarların tanrısı olarak bilinmektedir. Olympos Dağı’ndaki muhteşem saraylar onun tarafından yapılmıştır. Ayrıca çoğu tanrının ve kahramanların silahları, kalkanları, okları, yayları, kemerleri gibi birçok eşya onun eseridir. Bunların yanı sıra otomatik olarak çalışan pek çok düzenek de Hephaistos’un marifetli ellerinden çıkmıştır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments