Helostoma temminckii (Öpüşen Gurami)

Helostoma temminckii (Öpüşen Gurami), coğrafi kökeni  Tayland olarak bilinen bir türdür. Sık sık su değişimi yapmak balıkların sağlığı için önemlidir. Mango kökleri ve yoğun bitkiler kullanılabilir. Bol bitkiden hoşlanırlar. Adlarını birbirleri ile öpüşmelerinden alırlar. Bu davranışı birbirlerine karşı bir güç gösterme şekli olarak yaptıkları düşünülmektedir.

Helostoma temminckii Yaşam Alanı

Temiz suların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Taban ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde barışçıldır.

 

Helostoma temminckii Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bulunan bir çok canla olduğu gibi balıklarda da erkekler dişilerden daha büyük yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.  Dişilerin karnı üreme döneminde şişer.

Dişi balığın yumurta dökmesi ve erkeğin bu yumurtaları döllemesi ile çiftleşme gerçekleşir. Yumurta döktükten sonra balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Belirli bir süre geçtikten sonra yumurtalar çatlar ve yavru balıklar serbest yüzüşe geçerler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 28 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 30 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 300 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.5 ve 7.5 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments