Haseki Küpesi Çiçeği – Bakımı Ve Çoğaltılması

Haseki küpesi çiçeği, çok eski zamanlardan bu yana ülkemizde bakılan ve birçok seveni bulunan bir çiçektir. İsmini Osmanlı zamanında almıştır. Haseki, emek ve katkıları ile kıdemli olan anlamına gelmektedir. Özellikle padişahın ailesinden olan hanımlara verilen bir sıfattır. Aynı zamanda devlet görevlilerinden saygın kişilere de haseki denirlidi.  Bitkinin ilk tespit ediğidiği zamanlarda çiçekleri Osmanlı döneminde elit tebada moda olan küpelere benzetilmiş ve adınıda buradan almıştır.

 Haseki Küpesi Çiçeği Bakımı

Yerli olarak yetişen türleri oldukça güçlüdür. Toprak seçmez ya da güneş fazalasından zarar görmez. Oldukça uzun ömürlü olan bu bitki bahçelerde de kolaylıkla bakılabilir. Yeni ithal türleri ise daha dayanıksızdır. Humuslu toprak sever ve az güneş ister. Genellikle bu türler bir ya da iki yıl boyunca hayatta kalır. Tohumtan yetiştirmek oldukça kolaydır. Bu sayede hızlı bir şekilde üretilebilir.

Yerli türler kış soğunlarına karşı oldukça dayanıklıdır. -40 dereceye akdar düşen havalara dayanıklılık gösterirler. Kış aylarında herhangi bir şekilde fazladan koruma yapmaya gerek yoktur. Ancak şiddetli sıcak olan bölgelerde yaşamını rahat sürdüremez. Özellikle yakıcı sıcaklara sahip bölgelere uygun bir çiçek değildir. Eğer böyle bir bölgede yetiştirilecekse yakıcı güneşe maruz kalmayacağı ve doğu cephesi olan yarı gölge alanlara dikilmelidir.

Haseki Küpesi Çiçeği

Toprak Seçimi

Yerli türlerinde herhangi bir toprak seçimi gözlemlenmemiştir. Ancak toprağın besleyici olması çiçeğin gelişimini oldukça olumlu bir yönde etkileyecektir. Eğer çiçek ithal bir tür ise bu durumda humuslu ve geçirgen bir toprağa ihityaç duyulur. Bu toprak mutlaka suyu geçirmelidir.Işık İhtiyacı

Bu bitki yarı gölge ve yarı güneş olan alanlardan hoşanır. Uzun saatler boyunca direkt güşene maruz kalmamalıdır. Dikileceği alan mutlaka günün yarısını gölge geçirmeli ve serin olmalıdır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Sulama mutlaka toprağın üst kısmı kurudukça yapılmalıdır. Bu sayede bitkinin fazla sulamadan çürümesi önlenmiş olur. Aynı zamanda sulama yapılmadan önce toprağın kuruluğunun kontrol edilmesi faydalı olcaktır.Haseki Küpesi Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Yerli haseki küpeleri tohumla çoğaltılabilir. Tohumla çoğaltılması oldukça kolaydır. Aynı zamanda son bahar ve kış aylarında kökten ayrıma yöntemi ile çoğaltılması da mümkündür.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments