Hades Kimdir? Yunan Mitolojisi

Yunan mitolojisi ortaya koyduğu efsanelerle kendi toplumundaki dinin temellerini oluştururken çevre kültürlerin dinini de etkilemiştir. Yunan mitolojisindeki efsaneler genellikle tanrı ve tanrıçalar arasında geçmektedir. Aynı zamanda bu efsaneler öğretici konuları ele alarak insanlara ders vermeyi amaçlamaktadır. Yunan mitoloji sözlü bir kültür özelliği taşımakla birlikte efsaneler üzerine yazılmış bir çok kaynak vardır. O dönem ve sonrasındaki sanatçılar, hatta bugün bile, pek çok heykel ve resimde Yunan mitolojisindeki tanrıları kaynak almışlardır. Bugün ki yazımız Yunan efsanelerindeki Hades ile ilgilidir. Hades kimdir? Yunan efsanelerinde ne şekilde yer almıştır? Ve nasıl karakterize edilmiştir? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

 Hades Kimdir?

Hades Kronos ve Rhea’ın oğullarından birisidir. Bir efsaneye göre Rhea’nın doğar doğmaz yuttuğu oğlundan birisi Hades’tir. Zeus’un annesinin yardımıyla kaçıp intikam almak için geri dönmesiyle babasının karnından kurtulmuş ve Zeus tarafından yer altının tanrısı görevi Hades’e verilmiştir. Farklı bir efsaneye göre ise Zeus, Podeison ve Hades gökten babalarını indirdikten sonra denizlerin, göklerin ve yer altının tanrısını kararlaştırmak için kura çekmişler ve bu kura sonucunda ise Hades’in yer altının tanrısı olmasına karar verilmiştir.

Yunan Mitolojisindeki Yeri ve Özellikleri

Hades’in yer altı tanrısı olması onu aynı zamanda ölülerin de tanrısı yapmıştır. Ancak bu durum Hades’e kötü özellikler yüklememektedir. Hades Romalılar tarafından Plüton olarak isimlendirilmektedir. Bunun sebebi yer altıdaki bütün zenginliklere sahip olmasıdır. Yer altının tüm bu zenginlikleri Hades’i bolluk ve servet tanrısı yapmaktadır. Hades acımasız, insafsız ve korkunç bir tanrı olarak bilinse de aynı zamanda sözünün arkasında duran, kaprissiz bir tanrıdır. Elindeki asa ile dileğine zenginliği dilediğine ise fakirliği yaşatmaktadır. Hades’in kelime anlamı görünmezdir. Onu görünmez yapan bir miğfere ve iki uçlu asaya sahiptir. Asanın iki ucundan biri ölümü diğeri ise yaşamı temsil etmektedir. Hades, Kerberos adında üç başlı bir köpek tarafından korunur. İnsanlar tarafında en çok korkulan tanrılardan birisidir. Bu yüzden de insanlar Hades’i sinirlendirmekten çekinir ve onu kızdıracak bir şey yaptıklarında ise kara bir koyun kurban ederek ondan af dilerler.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments