Gymnothorax tile (Tatlısu Müreni)

Gymnothorax tile (Tatlısu Müreni) , coğrafi kökeni  Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Havai ve Filipinler olarak bilinen bir türdür.  Büyük akvaryumlarda olukça hızlı gelişen balıklardır. Bu yüzden geniş akvaryumların tercih edilmesi gelişimlerini oldukça olumlu bir şekilde etkiler. Buna bağlı olarak bulundukları akvaryumlar mutlaka düzenli filtre edilmelidir. Akvaryuma konulacak bitkiler balığa göre özenli seçilmelidir.  Küçük akvaryumlarda birden fazla erkek bakılması sorun yaratabilir.

Gymnothorax tile Yaşam Alanı

Nehir ağızları ve haliçlerde yaşar. Buna bağlı olarak çamurlu alanların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır.  Akvaryumun orta seviyesinde bulunurlar. Genelde rahat edebilecekleri saklanma alanlara ihtiyaç duyan balıklardır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenirler. Özellikle yavru dönemlerinde canlı yemler ile beslenmeleri gerekir. Daha sonralarında donmuş yemleri de kabul edeceklerdir. Beslenmesine dikkat edilmelidir. Akvaryumda bulunan diğer küçük balıkları yiyeceklerdir bu yüzden özenli davranılmalıdır.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle agresif tavırlar sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresiftir . Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

Gymnothorax tile Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı bilinmeyen bir balık türüdür. Belki çiftleşmesi gözlemlendiğinde cinsiyet ayırımı yapılabilir. Ancak akvaryum ortamında üretilmemiştir. Doğal ortamında denizlerde ve acı sularda yaşamını sürdürürken üremek için tatlı sulara giderler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 – 28 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 60 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 500 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlıların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.0 ve 9.0 arasında olmalıdır. Aynı zamanda tuzluluk oranı 1.005 – 1.026 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments