Guzmanya Çiçeği – Bakımı Ve Çoğaltılması

Guzmanya Çiçeği, oldukça hoş rengi ve görüntüsü ile çiçek seven herkesi etkilemektedir. Eşsiz ve narin çiçeği, uzun ve yeşil yaprakları ile bu çiçek oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Özellikle çiçek severlerin koleksiyonlarında mutlaka bulundurduğu bir çiçektir. Zariflik ve gösteriş aynı anda bu çiçekte bulunmaktadır.

 Guzmanya Çiçeği  Bakımı

Doğrudan güneş ışığı istemeyen bir bitkidir. Dolaylı yoldan ışık aldığında yeterli olacaktır. Aynı zamanda diğer ışık kaynaklarında da yararlanarak ışık ihtiyacını giderebilir. Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmak çiçeğin yapraklarında dökülmeler olabilir. Hava akımlarında da çok hızlı bir şekilde etkilenebilir. Bu yüzden mutlaka korunması gerekir. Toprakran alacağı vitamin ve minerallare ihtiyaç duyar. Bu yüzden yılda bir kez vitamin ve mineral takviyesi yapılması, bitkinin gelişimini oldukça olumlu yönde etkiler. Genellikle saksı değişimine 2 ya da 3 yılda ihityaç duyulur. Aynı zamanda saksı değişimi mayıs ayında yapılabilir. Alt yaprakları dönemsel olarak dökülebilir. Ancak üstten yeni yapraklar vererek boy uzatmaya devam eder. Kış aylarında sıcaklığın 15 derecenin altına düşmemesi önemlidir. Eğer sıcaklık bu derecenin altında düşerse bitki olumsuz etkilenir.

Toprak Seçimi

Çok sıkı olmayan bir toprağa ihtiyaç vardır. Aynı zamanda toprak aşırı su tutmamalıdır. Bununla birlikte toprağın besleyici organik unsurları içermesi bitkinin gelişiminde oldukça fazla fayda sağlar.Işık İhtiyacı

Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymamasının yanı sıra, dolaylı yoldan ışık alması da gelişimini sürdürmesine yardımcı olur. Ancak yakıcı güneş olmadığında güneşlenmesini sağlamak faydalı olacaktır.

Guzmanya Çiçeği

Su Ve Hava İhtiyacı

Kış aylarında çok az bir sulama ister. Çünkü soğuk en büyük düşmanıdır. Fazla sulama kış aylarında köklere ciddi zarar verir. Sulama her zaman aynı miktarda yapılabilir. Ancak sulama yapmadan önce toprağın kuru olmasına özen gösterilkmelidir. Yaz aylarında toprak hızlı kuruyacağı için sulamada buna uygun olarak yapılmalıdır.Guzmanya Çiçeği  Üretimi Nasıl Yapılır ?

Köklerinden ayrıma yönetmi bu bitkiyi çoğaltmadaki en etkili yöntemdir. Bitki kök kısmından yeni yavrular oluşturacaktır. Bu yavrular uygun görüldüğü zamanda topalanarak ayrı saksılara ekilebilir. Yeni yavru doğru bakıldığında oldukça hızlı bir şekilde gelişim gösterecektir. kat0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments