Guniea Pig Bakımı,Üretimi Ve Özellikleri

Guniea Pig (ginepig) her ne kadar isminde “pig” yani “domuz” kelimesi geçe de bu canlıların domuzlarla hiç bir alakası yoktur. Bu sevimli canlılar memeli birer kemirgendir. Bu sevimli canlıların kökeni 10.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bu canlılar  Orta ve Güney Amerika’da bu günde olduğu gibi etleri için beslenmekteydiler. Ancak zamanla sevimli davranışları ve görüntüleri dikkat çekmeye başladı ve Avrupa’ya getirildi. Zamanla çok popüler bir evcil hayvan halini aldı. Utangaç tavırları her yaştan insanın ilgili çeker duruma geldi. 

Guniea Pig Beslenmesi

Bu sevimli canlılar vejetaryandır. Ot, sebze, meyve ve kuru yemiş gibi besinleri afiyetle tüketirler. C vitamini ihtiyaçları oldukça yüksektir ve her gün C vitamini içeren gıdalar tüketmelidirler. En sevdikleri besinler arasında biber, domates, dereotu, salatalık yer alıyor denilebilir. 

Kafesinde sürekli olarak kuru mama ve kuru ot yada yonca bulunması bu hayvanların sağlığı açısından önemlidir. Günlük olarak ihtiyaç duydukları lifleri buradan karşılarlar. Ancak bu canlıları sadece kuru mama veya kuru otla beslemek yanlıştır. Başka ihtiyaçları vardır ve doğru beslenme sağlıkları için oldukça önemlidir. Düzenli bir şekilde tüketikleri diğer gıdalar verilmelidir. Özellikle vitamin ihtiyaçlarının karşılanması için bir yemek düzeni oluşturulabilir.

Son derece ürkek canlılar oldukları için mama ve su kaplarının devrilmeyen kaplardan olmasından fayda vardır. Aksi halde herhangi bir tehdit algıladıklarında koşarak saklanmak isteyecekler ve kapları devireceklerdir veya içerisine gireceklerdir. Bu kaplar evcil hayvan ürünü satan her yerden temin edilebilir.

Kafeslerindeki su her gün tazelenmesi gerekir. Suluk olarak kemirgenler için kullanılanlar idealdir.

İshal bu kemirgenler için ölümcül olabilir bu yüzden fazla yeşillik vermekten kaçınılmalıdır.Guniea Pig Kafes Düzeni

Bu sevimli canlılar, el yapımı yada evcil hayvan dükkanından alınan kafeslerde rahatlıkla yaşayabilirler. Burada önemli olan kafesin boyutlarıdır. Yalnızca bir tane beslenecekse çok büyük bir kafese ihtiyaç yoktur.  Ancak son derece sosyal canlılardır. Bu yüzden yalnız değil en az iki tane beslenmeleri tavsiye edilir. Ortalama bir metreye yarım metrelik bir kafes rahat etmeleri için yeterli olacaktır. Yinede kafesin boyutlarının büyük olması daha rahat etmelerini sağlar. Kafes seçimi beslenecek canlı sayısına göre ayarlanmalıdır.

Kafes zemini kesinlikle tel olmamalıdır. Düz olması gerekir. Çünkü tel zeminli kafesler ayaklarını tahriş edebilir hatta tırnak kopması gibi ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Kafes zemininde yada sadece çiş yaptıkları bölgelerde talaş yada kedi kumu kullanılabilir. Ancak kedi kumunda bulunan bazı esanslar bu canlılara ciddi zararlar verebilir bu yüzden organik ürünlerin tercih edilmesi gerekir. 

Kafes duvarları en az 10 – 15 cm yükseliğe kadar tamamen kapalı olmalıdır. Bu kapalı alan kafes zemininde bulunan talaş, kum yada pisliklerin dışarı çıkmasını engeller. Kapalı alanlarla birlikte 25-30 cm yükseklik bu canlılar için yeterlidir.

Kafeslerinde mama ve su kaplarının dışında, kuru ot yada yonca konulacak bir alan ve mutlaka üstü kapalı içerisine girip uyuyabilecekleri bir yer bulunmalıdır. Bu alanın içerisine korkunca saklanmak isteyecekler yada uykuları gelince uyumak için tercih edeceklerdir.Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Aşırı sıcak yada soğuklardan rahatsız olurlar. Bunlardan mutlaka korunması gerekir. Bunun dışında bakımı zor canlılar değillerdir. Düzenli aralıklarla yapılan bakımlarla gayet mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Doğrudan güneşe maruz kalacakları alanlarda bırakılmamalıdır.

Yaz aylarında 2 yada 3 ayda bir defa, kış aylarında ise 4 yada 5 ayda bir defa banyo yaptırılmalıdır ve banyo sayısı abartılmamalıdır. Şampuan olarak evcil hayvan dükkanlarında satılan yavru köpek şampuanları kullanılabilir. Suyun sıcaklığı ise insan elini yakmayacak ancak ılık bir derecede olmalıdır.

Tırnakları ortama 1 yada 2 ayda bir mutlaka kesilmelidir. Tırnak kesiminde çok dikkatli olunmalıdır. Eğer tırnak çok derinden kesilirse kanama olabilir ve buda canlıya zarar verebilir. Tırnak kesimi tırnağın içerisindeki damara çok yaklaşmadan uç kısmından yapılmalıdır. İçerisindeki damarı görmek için bir ışık kaynağından faydalanılabilir.

Ön dişleri sürekli uzamaktadır. Bunun sağlıklı bir şekilde törpülenmesi ve düzenli olması için kafeste mutlaka boyasız ve ahşap olan kemirme oyuncakları bulunmalıdır. Bunları kemirdikleri sürece yenileri eklenmelidir.Guniea Pig Üretimi

Son derece hızlı üreyen canlılardır. Ancak peş peşe gebelikler bu canlılara zarar verir. Bu sevimli kemirgenlerde gebelik süresi ortalama 60 ile 72 gün arasında değişim göstermektedir. Normal bir yavru 75-100 gram ağırlığında doğar ve 14-21 gün arasında sütten kesilir.

Doğumdan önce yada doğumdan hemen sonra erkeklerin  dişilerin yanından ayrılması önerilir. Genellikle bir doğumda 3 yada 4 yavru dünyaya gelir. Anne karnındaki yavrular annenin ağırlığını iki katına çıkarabilir.

Dişiler doğumdan sonra 4. haftada doğum yapmaya tekrar hazır hale gelirler. Ancak bu kadar erken gebe kalmaları sağlıklı değildir. Bu tarz erken gebeliklerle dişi kendisini yeterince toplayamadığı için sağlığı tehlikeye girecektir yada yavrular sağlıklı dünyaya gelmeyecektir. Hatta bu erken gebelikler iç organlarında fazla basınç olmasına sebep olacak ve ölme kadar gidecektir. 

Diğer bir açıdan geç oluşan gebeliklerde dişiler için çok sağlıksızdır. Özellikle 6-8 aydan sonra oluşan gebelikler kalça kemiklerindeki kıkırdak dokusunun azalmasından dolayı esneme yerine ayrılmasına sebep olacağından ölüme yol açabilir.

30 gün gibi kısa bir sürede gebe kalabildikleri göz önünde bulundurulduğunda yavrular 3 haftada mutlaka dişi erkek olarak ayrılmalı ve ayrı yerlerde beslenmeye devam etmeleri gerekir. Yoksa çok erken gebe kalacaklardır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments