Guinea Pig Bakımı Nasıl Olmalı ?

Guinea pig bakımı özellikle bu kemirgenleri dost edinmek isteyen herkesin aklında bir kaç soru doğmasına sebep olmuştur. Bu içerikte aklınızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.  Evde kolaylıkla beslenebilecek olan bu canılar, çocuklara da hayvan sevgisini aşılamanın en güzel yollarından birisi. Fakat bu tüylü dostları sahiplenmeden önce ihtiyaçlarını bilmek mutlu olmaları için en önemlisidir.

Guinea Pig Bakımı Ev Ortamı

Bu kemirgenler fazlasıyla hareketli canlılardır. Bu hareketliliğini rahatça yaşayabileceği geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Bu sevimli dostların rahat edebilmesi için kafes en az 35 santim yükseliğinde ve 45 santim genişliğinde olmalıdır. Buna özel satılan kafesler ya da kendi yaptırdığınız ve bu ölçülere sahip kafesler yeterli olacaktır.

Kafes ortamında rahatını sağladıktan sonra düşünmeniz gereken diğer önemli nokta ise büyüyen dişleri olacaktır. Bu sevimli kemirgenler büyüyen dişlerini tatmin etmek için önüne çıkan  her şeyi kemirme davranışı gösterebilirler. Bu yüzden kafesin yapıldığı malzeme önem taşır. Kaplama veya boya içermeyen malzemeler hem kafeste hemde kafes içerisinde kullanılacak ürünlerde tercih edilmelidir. Bunun yanında mutlaka kemirmesine izin vereceğiniz malzemelerde kafeste bulunmalıdır.

Hem uyuyacakları hemde tuvaletlerini yapacakları yer kafesleri olacaktır. Bu yüzden kullanılan materyaller buna dayanıklı olmalıdır. Özellikle uydukları bölümde samandan bir yığın oluşturulması kendilerini güvende hissedip rahat etmelerini sağlayacaktır. Burada fabrikalarda üretilmiş ürünler değil, mutlaka gerçek saman kullanılmalıdır. Doğal ürünler kullanılmadığında sağlık sorunları yaşanabilir. Çok soğuk havalar bu canlılara göre değildir. Mutlaka sıcak ortam sağlanması gerekir. 

Tutum Ve İlgi

Bu sevimli kemirgenler hem ruhsal hemde fiziksel olarak oldukça narin yapıdadırlar. Doğada bir av havanı olmalarının getirdiği tedirginlik sayesinde hemen stres olabilirler. Bu sebeple bu canlılara yaklaşırken her zaman sakin davranışlar gösterilmelidir. Bunun yanında narin yapıdaki bedenlerinde de dikkat edilmelidir. Asla tek elle kaldırılmaması gerekir. Bir el ile göğüs kısmında tutulurken diğer el ile arka bacaklardan tutulması gerekir. Kucağa alındıktan sonra kendisini yakalanmış hissetmemesi için yakın tutulması gerekir. Böylece kendisini güvende hissedecektir.

Beslenme

Beslenmelerinde bolca C vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden taze sebzeler öğünlerinden asla eksik edilmemelidir. C vitamini içeren besinler bu canlıların sağlığı için fazlası ile önemlidir. Ara ara verilecek ödül mamalarının ise meyvelerden seçilmesinde fayda vardır. Kavun gibi meyveleri severler ancak kabuksuz verilmelidir. Bunların yanında özel paketli yemler bu canlıların ihtiyaçlarını karşılayacak besin değerlerini içerir. Kuru ot mutlaka kafeslerinde yer almalıdır. 

Guinea Pig Bakımı Temizlik

Temiz kalmak için her zaman çaba gösteren titiz canlılardır. Dişlerini, dillerini ve ayaklarını kullanarak her zaman kendilerini temizlerler. Bu temizlenmenin yanında uzun tüy yapısına sahip olanları mutlaka insan yardımına ihtiyaç duyar. Tüylerinin düğüm olamaması ve fazla dökülememesi için taranması gerekir. Ayrıca kafese tuvaletlerini yaptıkları için günlük olarak temizliğe ihtiyaç duyar. Kafesin zemini fırçalanmalı ve kuruduktan sonra yeni bir saman yatağı konulmalıdır. Su ve mama kapları da günlük olarak temizlenmelidir.

Sosyalleşme Ve Arkadaş

Oldukça sosyal canlılardır. Bu yüzden yanlarında kendi türlerinden bir arkadaşları bulunması mutlu olmalarını sağlar. Yinede dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Birden fazla guinea pig bakılacaksa kafeste buna bağlı olarak büyütülmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise aynı cinsiyette olmalarıdır. Yoksa sürekli olarak yavru doğuracaklardır. Kafes içerisinde ikiden fazla erkek olması kavgalara sebep olabilir.

Kedi ve köpek uzak bir ortamda bakılması bu canlılar için daha sağlıklı olacaktır. Kedi veya köpek istemeden de olsa zarar verebilir. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Merak ettiğim çoğu şeyi bu sitede buldum teşekkürler.