Griffon Nedir ? – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Griffon, genellikle aslan vücutlu, kartal kanatlı ve kafalı mitolojik yaratık olarak bilinir. Griffin olarak da bilinir. Yunan Mitolojisi’nde Apollon’un (Müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı) hazinelerine bekçilik eden yaratıklardır. Birçok farklı betimlemeye sahip olsa da genellikle 4 ayağı da aslan ayağı, yalnız arka ayakları aslan ayağı ya da tüm ayakları kartal ayağıdır.  Oldukça heybetli görünürler.Bazı efsanelerde kuşun türünden söz edilmezken, bazı efsanelerde de kartal sözcüğü geçmektedir. Ender olarak da kanatları olmayan, kartal kafası ve aslan bedeninden oluşan bir yaratık olarak söz edilir. Tüm efsanelerin ortak noktası son derece cesur ve gururlu bir hayvan olmasıdır. Pençelerinde bir fili dahi taşıyabilecek kadar büyük mitolojik yaratıklardır. Pençe tırnaklarını kupa olarak kullanabilmesi de efsanelerde yer alan bir diğer özelliktir. Kimi efsanelere göre ise köprücük kemiklerinden yay yapabilirler. İsveçli bir tarihçi, yazar ve kilise baş papazı olan Olaus Mahnus’a göre bu mitolojik yaratıklar, kuzey dağlarında yaşamış bir kuş cinsidir.

Griffon Nedir ?

Kültürlerdeki Yeri

Yunan kültüründeki griffonlar kuzeyde “Hyperborei (Bir zamanlar dünya üzerinde var olduğuna inanılan bir yer.)” yakınlarında veya doğuda “Hindistan” bölgesinde yaşayan yaratıklardır. Griffonlar genellikle altınların ve hazinelerin koruyucularıdır.

Hun sanatında da oldukça fazla işlenmiş bir motif olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Diğer kültürlere benzer olarak tasvir edilmişlerdir. Genel olarak işlevleri benzerdir.

Uzak doğu efsanelerinde de griffonlar kendilerine yer bulmuşlardır. Bu efsanelerde geyik gibi boynuzlara sahiptirler. Bunun yanında başları ve bedenleri pullar ile örtülüdür. Aynı zamanda kartal pençeleri vardır ve dev bir ejder olarak ele alınır. Uzak doğu efsanelerine göre bu kutsal hayvanın görülmesi, zafer ve barış için mücadele etmek anlamına gelir.

Macar mitolojisinde de Griff olarak anılan varlıklardır. Avrupa mitolojileri ile ortak olarak aslan başlı bir kuş olarak düşünülmüştür. Macarlara göre insan eti ile beslenen bir varlıktır.

Griffon Türleri Nelerdir ?

İki farklı türünden söz edilmektedir. Bu iki farklı tür iki farklı evrim ya da eşleşme sonucu ortaya çıkmış varsayılır. Türlerin ilki olan “Hipogrif” erkek bir griff ile dişi bir atın çiftleşmesi sonucu ortaya çıkar. Vücutları daha çok ata benzese de griffonları andırırlar. Kanatları vardır ve oldukça heybetlidirler. İkinci tür ise “Deniz Griffini” olarak bilinir. Bu mitolojik varlığın arka ayakları ve kuyruğu bir balığı andırır. Adından da anlaşılacağı üzre denizlerde bulunur.

Hakkında bu kadar çok efsane bulunan bu mitolojik varlık günümüzde bir çok efsane ya da filme konu olmuştur. Genel olarak bakıldığında hazine koruyucularıdırlar. Görenlere şans ya da mücadeleci bir ruh getirirler. Bunun yanında çok güçlü ve çok büyük varlıklardır. Güçlerinden aldıkları cesaret onları efsanelerde durdurulamaz varlıklara dönüştürmüştür. 

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments