Gordon Setter Irkı Bakımı Ve Özellikleri

Gordon Setter 17. yüzyılda İskoçya’da tanınan geniş bir soydur. Bu soy, Gordon 4. Alexander tarafından 19. yüzyılda mükemmel bir av köpeği sıfatıyla ünlenmiştir. Bu ırk genellikle keklik, sülün, kayın tavuğu, çulluk, bıldırcın yada telve gibi kuş türlerinin avlanması için kullanılmaktadır. Tüm bu kuşların ortak özelliği tehlike algıladıklarında uçmak yerine kendilerini gizlemesidir. Bu köpekler ise avın yerini tespit ederek sahiplerine yardımcı olurlar. Dayanıklılıkları fazladır ve çok iyi koku alırlar, bu yüzden çok iyi bir av köpeğidir. İklim şartları fark etmeksizin bu köpekler avcılık konusunda iyi olsalar da koşuda iyi olmadıkları için popülerliğini kaybetmeye başlamışlardır. Bekçilik, iz sürme ve koruma, avcılık dışındaki becerileridir.Gordon Setter Irkının Karakter Yapısı

Bu ırk yüksek enerjili, sevecen ve şefkatlidir. Mükemmel koku alma özelliğine sahiptirler. Becerikli avcı olmaları onları ön plana çıkarır. Koku almada çok nadiren yanılırlar. Avcı olmalarının yanı sıra koruma ve bekçi köpeği olarak da rahatlıkla görev yapabilir. Sabit ve tutarlı bir kişi tarafından eğitim görmesi gerekir. Liderlerinin pasif olduklarını düşündüklerinde inatçı olabilirler.

Son derece sadık, kibar ve neşeli bir cinstir. Oldukça iyi aile ilişkileri kurar. Bu ırkın çocuklarla da arasının çok iyi olduğu bilinir. Her ne kadar baskın olma eğilimleri olsa da evdeki diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Oldukça sadık bir ırktır ve kendisini tamamen ailesine adar. Yabancılara karşı genelde şüphe ile yaklaşır. Doğasında bulunan avcılık dolayısı ile yakaladığı kokuları sürekli takip etme eğilimindedir. Bağımsız olabileceği alanlarda tasmasının sökülmemesi önerilir.

Eğitime erken yaşta başlanmalıdır. Çünkü yetişkin olduğunda kötü davranışlarının iyi hale çevrilmesi çok daha zor bir hal alır. Sevecen ve tutarlı bir şekilde eğitilmelidir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Kürkü yumuşak ve parlak bir yapıdadır. Tüyleri dalgalı ya da düz olarak görülebilir. Düzenli aralıklarla taranması gerekir. Yalnızca gerekli görüldüğü durumlarda yıkanmalıdır. Ortalama düzeyde tüy döken bir ırktır. Ölü tüylerden arınması köpeğin rahatı içinde önemlidir.

Çok yüksek bir enerjiye sahiptirler. Düzenli olarak uzun egzersizler yapmalıdırlar. Düzgün bir şekilde eğitim almaması durumunda saldırgan ve yıkıcı bir yapıya bürünebilirler. Düzenli bir egzersiz programında uzun yürüyüşlere çıkarılması yada koşturulması, aynı zamanda geniş ve özellikle etrafı kapalı alanlar da oynamasına izin verilmelidir.

Bolca ve düzenli olarak egzersiz ihtiyacı giderilirse  apartman hayatına uyum sağlayabilir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments