Goblin Nedir ? – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Goblin denilince insanın aklında hemen küçük, cüce görünümlü, yeşil bir deri rengine sahip ve hırsızlık yapamaya meyilli yaratıklar canlanır. Nitekim goblinler bir çok oyunda ve filmde de bu şekilde tasvir edilir. Bu yaratıklar mitolojide de kendilerine bir çok yer bulmuşlardır. Genelde huysuz ve zararlı bir karakter yapısına sahip oldukları için kötü karakterle sahiptirler.

Bu küçük yaratıklar, kötü ruhlu, huysuz, zararlı, çirkin vücutlu ve cin ahalisinden bir hayalet türü olarak geçerler. Boyları zaman zaman insan gibi zaman zaman ise cüce kadar olabilir. Yer aldıkları hikaye ve kültürlere göre goblinler değişik yeteneklere sahiptirler. Bunun yanında farklı şekillerde de olabilirler. Küçük yaramaz yaratıklardır. 

Goblin Nasıl Görünür ?

Bir çok hikayede goblinler yaramaz yaratıklar olarak geçerler. Bununla birlikte özellikle altın çalmayı ve ellerindeki torbaya bunu doldurup etrafta koşuşturmayı severler. Genelde insanlara ya da çevresindeki insanlara karşı kötü tavırlar sergilerler. Bencil tavırları vardır ve ağırlıklı olarak kendilerini düşünürler. Çaldıkları altınlarını kendilerine ait yerlerinde biriktirirler. Her zaman aç gözlü olmaları yüzünden hiç bir zaman isteklere doymazlar. Her zaman bir istekleri ya da beklentileri vardır. Özellikle değeri yüksek olan şeylere karşı ilgileri vardır. Sahip olduğu şeylerden vazgeçmekten hoşlanmazlar. Bir çok hikayede insanları kullanmak istedikleri ya da insanlardan bir şeyler çalmak istedikleri anlatılır.

Savaşçı Mıdır ?

Kimi tasvirlerine göre ise savaşçıdırlar. Özellikle hançer kullanmakta ustadırlar ve bir araya geldikleri zaman güçlü bir ordu halini alırlar. Çevik ve kaslı bir vücutları vardır ve ellerindeki hançeri düşmanlarına karşı kullanmaktan asla çekinmezler. Bunun yanında savaşçı olan goblinler diğer goblinler gibi aç gözlü olarak tasvir edilmezler.

Bazı hikayelerde goblinlerin kendilerine ait orman içerisinde köyleri vardır. Bu köylerde kendi aileleri ile birlikte yaşarlar. Aynı zamanda insanların onları görmesinden hoşlanmazlar ve kaçarlar. Eğer bir insan onları görürse hızlıca oradan uzaklaşıp saklanacakları bir yer bulmaya çalışırlar. Tehlike geçene kadar saklandıkları yerden çıkmazlar. Goblinler kendi köylerinde insanlardan ve diğer canlılardan uzakta küçük evlerinde yaşarlar. Kimi hikayelerde çirkin yaratıklar olarak geçerler kimilerine göre ise goblinler görülmeye değer canlılardır. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
vişne çürüğü
vişne çürüğü
2 yıl önce

Enteresan bilgiler. Tebrikler.