Gardenya Çiçeği – Bakımı Ve Çoğaltılması

Gardenya çiçeği kokusu ve hoş görünümü ile oldukça popüler olmuş olan bir çiçektir. Çiçek seven her insanın evine mutlaka girmiştir. Bakımında birçok püf nokta bulunmakla berabar doğru adımlar izlendiğinde bakımı oldukça kolaydır. Uygun koşullarda gardenya yetiştirmek oldukça zevkli bir iştir. Zamanı geldiğinde açan eşsiz çiçekleri verdiğiniz emeğin en güzel meyveleri olacaktır. İşte bu çiçeğin bakımına dair tüm püf noktalar;

 Gardenya Çiçeği Bakımı

Genelde ilkbahar ve sonbahar aylarında güzel çieçklerini açar. Ancak sıcaklık uygunsa yaz aylarında da çiçek açtığı gözlemlenmiştir. Kış aylarında ise aşırı soğuklara karşı dayanamaz. Sıcaklık en az 15 derece olmalıdır. Çok soğuk havaya ya da çok sıcak havaya olumlu tepki vermez. Sıcaklık her zaman ideal seviyede olmalıdır. Sıcaklığın fazla olduğu düşünülen dönemlerde mutlaka sıcaktan uzaklaştırılarak, dinlenmesi sağlanabilir. Bu işlem gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Ancak bu bitki doğru ışık almazsa az çiçek açacaktır. Bununda önüne geçilmesi için gölgelendirme sürsei çok uzun süre olmamalıdır. Dinlenme süreci yılın en güneşli olduğu zamanda yapılabilir. Dinlendirme sürecinde sulamada aynı ölçüde azaltılmalıdır. Gece olduğunda düşen sıcaklıkta bu bitkinin gelişimi için önemli bir etmendir. Eğer ısı çok fazla düşerse bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Hatta yapraklarda sararmalar ve dökülmeler gözlemlenebilir. Gece sıcaklık yüsek olursa da olumsuz bir etmen olacaktır. Bu durumda da çiçek tomurcukları düşebilir.

Gardenya Çiçeği

Toprak Seçimi

Nemi seven bir çiçek olduğu için toprağının hızlı kurumaması önemlidir. Asitli ve suyu iyi süzen topraklardan hoşlanırlar. İyi besinli toprakta bu bitkiler çok hızlı gelişim gösterirler. Bu sebeple doğru gübreleme gelişimi olumlu yönde etkileyecektir. Bununla birlikte iyi bir gübreleme işlemi daha kaliteli çiçek açmasını da sağlayacaktır.Işık İhtiyacı

Güneş gelişimi için önemli bir unsurdur. Özellikle sabah güneşi bu bitkiler için oldukça önemlidir. Ancak yakıcı yaz ya da öğle güneşinin yakıcılığına karşı dikkat edilmelidir. Doğrudan güneş ışığına ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Dolaylı yoldan ışık alması gelişimi için yeterli olacaktır. Sabah güneşini seven bir bitki olduğundan doğu cepesi daha verimli gelişmesini sağlar.

Su Ve Hava İhtiyacı

Nemli toprağı sever. Fakat fazla sulamadan kaçılmalıdır. Fazla sulama bitkinin hızla çürümesine sebep olur. Toprağı kurumadığı sürece sulama işlemi yapılmamalıdır.  Günün belli dönemlerinde balkonda havalandırılabilir.Gardenya Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Çelik ve tepe çeliği ile en verimli üretim gerçekleşebilir. Doğru gelişen gardenyadan alınacak çelikler suya temas edecekleri şekilde bekletilmelidir. Bir kaç gün içerisinde kök oluşumu gözlemlenir. Ardından köklenen gardenyalar yeni bir saksıya dikilebilir. Aynı zamanda gardenyayı çoğaltmanın bir diğer yolu köklerden ayırma yöntemidir. Köklerinde yavru oluşturan gardenyalar ayrılarak başka saksıya dikilebilir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments