Fulya Çiçeği – Bakımı Ve Çoğaltılması

Fulya çiçeği, eşsiz kokusu ve soğuğa olan dayanıklılığı ile bilinmektedir. Yabani bir kır çiçeği olan bu çiçek farklı renklere sahip olabilir. Kimi yörelerde dağ kardeleni olarak da adlandırılmdaktadır. Soğuğa karşı güçlü bir sisteminin bulunması kış aylarında kendisini daha rahat hissetmesini sağlamaktadır. Kış mevsimlerinde de açar ve eşsiz kokusunu yaymaya devam eder.Fulya Çiçeği Bakımı

Bu çiçek – 30 ile -35 dereceyye kadar soğuk hava koşullarına dayanabilir. Bu sayede soğuk havalarda zorlanmadan büyüme gösterir. Hava karlı olsa dahi bu bitki güzel kokulu çiçekleri açmaya devam edecektir. Hatta sıcak havalarda güneş battıktan sonra balkonlarda havalandırılmaya ihtiyaç duyarlar. Ser hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır ve kendisini her zaman koruyabilir. Kış aylarında büyüdüğü için bahar da dikilmesi gerekir. Bakımı nispeten kolay bir çiçektir ancak mutlaka sıcak havalara karşı korunması gerekir.

Toprak Seçimi

Ekim yapılacağı toprak mutlaka önceden çapalanarak havalandırılmalıdır. Toparağın havadar olması bu çiçekkerin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda çok sıkı olan topraklar bu çiçeklere göre değildir. Toprakğın oranına uygun olarak gübereleme de gelişimi ciddi bir şekilde etkileyecektir. Yumuşak topraklar bu bitkiler için oldukça idealdir.Işık İhtiyacı

Kış aylarını seven bir bitki olduğu için sıcak hissetiren güneşi sevmeyeceklerdir.  Ancak yeterli ışığıda alması gerekir. Özellikle kış aylarında bayımda herhangi bir sorun olmayacaktır. Çünkü güneş yakıcı bir sıcaklığa sahip değildir. Ancak yaz aylarında yakıcı güneş ışıklarına karşı ciddi koruma gerekir.

fulya çiçeği

Su Ve Hava İhtiyacı

Çok fazla suya ihtiyaç duyan bir bitki değildir. Dış ortamda yağmur yardımı ile kendi su ihtiyacını giderebilir. Eğer iç ortamda bakılacaksa toprağının nemli olması yeterli olacaktır. Toprağı çok ıslak olmamalıdır. Saksıda bakılacaksa drenaj delikleri mutlaka bulunmalıdır. Bu sayede fazla su akıp gidecektir. Çok fazla su istemediğinden toprağı kurumadıkça sulama yapılmamalıdır. Toprağın kuruyup kurumadığı el ilke kontol edilerek anlaşılabilir.Fulya Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Soğanlı bir bitki olduğu için üretimi nispeten kolay bir bitkidir. Ekilen bitki dönemi doldurduğunda birden fazla yavru verir. Bu yavrular yeni ufak soğanlar olarak oluşurlar ve bu soğanlar toplanarak ayrı bir saksıya mevsiminde ekilebilir. Bununla birlikte bitki tohum verdiğinde bu tohumlar toplanarak çimlendirilip saksıya ekilebilir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments