Ful Çiçeği-Bakımı ve Çoğaltılması

Ful çiçeği, büyük ilgi gören ve hoş kokulu, sevilen bir çiçektir. Yasemin cinsinin bir alt türüdür. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Eski Çin kayıtlarına bakıldığında, Güneydoğu Asya’da meydana çıktığı ve insanlar aracılığıyla İran ve Arabistan’a taşınarak bu bölgelerde yetiştirilmeye başlanmıştır. İsmi ise dilimize Arapça’dan geçmiştir. Avrupa’da ise ‘Arap yasemini’ olarak bilinir. Ful çiçeği kurusu, Çin’de yasemin çayına koku vermek için kullanılır. Eski Yunan ve Mısır medeniyetlerinde uyarıcı ve afrodizyak etkisi sebebiyle aromaterapi alanında kullanılmıştır. Hindistan’da ise yavaş iyileşen yaralar için kullanılmıştır. Bu çiçek genellikle karşımıza pembe ve beyaz renkte çıkmaktadır.Çiçeği Bakımı

Ful çiçeği güneş alabileceği, toprağının hava alabileceği bölgelerde daha sağlıklı yetişir. Soğuğa dayanıklı bir çiçek değildir. İlkbahar ortasında çiçek açar ve sonbahar aylarının sonuna kadar çiçek açmaya devam eder.

 

Toprak Seçimi

Asitli topraklarda hızlı ve sağlıklı bir şekilde yetişir. Toprak seçiminde asitli toprak kullanılması zorunlu değildir. Bol humuslu, süzek bir toprak istemektedir. Evde yetiştirilecekse toprağın hava alabileceği bir bölgeye koyulması gerekir. Toprağa kuvars kumu ya da ponza taşı koyulması halinde hem hava alır hem de suyu süzerek alır.

 Işık İhtiyacı

Güneş ve yarı gölge bölgeleri çok seven bir çiçektir. Bol güneş alacağı bir alanda olduğunda çiçekleri daha hızlı büyür. Evin güneş almayan yerlerinden uzak tutulmalıdır.

 

Su Ve Hava İhtiyacı

Balkonda ya da bahçede yetiştirilebilir. Evde yetiştirilecekse evin havadar bir bölgesinde bulundurulmalıdır. Sulama ise toprak kurudukça ve belirli günlerde toprak kontrol edilerek yapılmalıdır.

 

Diğer Gereksinimleri

Kökleri uzadıkça ve yumak oluşturmaya başladığında daha büyük bir saksıya alınarak saksı değişimi yapılmalıdır. Günde en az 2-3 saat direkt güneş alabilmesi sağlanmalıdır. Ayda 1 olacak şekilde çiçeğe uygun bitki besinleri kullanılabilir. Bu bitki bazen böceklenebilir. Genelde bu böceklenme yaprak altlarında oluşur. Bu bölgelere ara ara su sıkarak kurtulabilirsiniz.

 Üretimi Nasıl Yapılır ?

Çoğaltılması tepe çeliği ile sağlanabilir. Keskin ve steril bir makas ya da bıçak ile tepeden 10-15 cm olacak şekilde kesilir. Kesilen çelikler temiz bir suya koyularak köklendirilir. Köklendikten sonra uygun toprağa dikilir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments