Forpus Papağanı Üretimi Ve Özellikleri

Latince isimleri “Forpus Coelestis” olan bu canlılar oldukça cana yakındırlar. Forpus pağanlarının doğal yaşam alanı Güney Amerika ‘da Peru ve Ekvator olan bu sevimli kuşlar son zamanlarda ülkemizde ve diğer Avrupa ülkelerinde de giderek yaygınlaşmaktadır. Enerjik tavırları ve muhabbet kuşu kadar olan boyutları kuş beslemek isteyen herkesin ilk tercihleri arasında. Forpus papağanı hem meraklı oluşu hemde muhabbet kuşlarına göre daha uzun ömürleri olaması sebebi ile küçük papağan türlerini sevenler için oldukça iyi bir alternatif. İnsanlara alışması da bir o kadar kolay.


Forpus Papağanlarının Ömürleri Ne kadardır ?

Forpus papağanı

 

Beslediğiniz canlıya ayıracağınız ilgi ve ona özel uygulayacağınız bakımlar beslediğiniz canlı ne olursa olsun ömrünü olumlu yönde etkileyecektir. Alması gereken vitaminleri eksik etmediğiniz ve yaşam koşullarını mümkün olduğunca iyi kıldığınız sürece bu sevimli dostlarımızda uzun yıllar size arkadaşlık edeceklerdir. Forpus papağanları doğduktan sonra 12. ayda olgunluğa erişirler ve yaklaşık olarak 20 – 25 yaşına kadar yaşarlar.


 

Forpus Papağanlarında Cinsiyet Ayırımı.

Forpus papağanı

Forpus papağanları her ne kadar sevda ve cennet papağanlarına benziyor olsalar da cinsiyet ayırımı çok daha farklıdır. Forpus papağanlarında cinsiyet ayırımı yapılırken erkek kuşların kuyruklarının üzerinde, kanat çizgilerinde ve gözlerinin etrafındaki mavi renk çizgilere bakılır. Bu çizgiler dişilerde ya hiç olmaz yada erkeğe göre çok daha mattır.


Forpus Papağanları İçin En Uygun Kafes Nasıl Olmalıdır ?

Forpus papağanı

Forpus papağanları yeni kafes ortamlarına alışmakta biraz güçlük çekebilirler. Bu sebeple daha önce papağan türlerinden herhangi birini beslememiş biri için uygun olmayabilir. Geniş kafeslerde daha rahat ederler. Forpuslar çift olarak beslenirse daha mutlu olacaklardır. Eşlerine çok düşkündürler ve bir arada olmaktan mutluluk duyarlar. Aynı kafeste başka küçük papağan türleri veya diğer kuş türleri ile iyi anlaşamadıkları gibi eşleri dışında kendi türleri ile aynı kafeste bakıldıklarında sorunlar yaşanabilir hatta ölümle sonuçlanabilir. Ortalama bir muhabbet kuşu kafesinde rahatlıkla çift olarak bakılabilirler.


Forpus Papağanı Nasıl Beslenir, İnsana Nasıl Alışır ?

Bu küçük papağanlar tıpkı diğer küçük papağan türleri gibi muhabbet kuşu yemleri ve küçük çekirdeklerle rahatlıkla beslenebilir. Özellikle küçük papağanlar için hazırlanmış olan yemler forpuslar içinde idealdir. Bu yemin dışında ara sıra ıspanak, havuç, karahindiba gibi sebzeler aşırıya kaçılmadan verilebilir. Bunların yanında papağanlar için hazırlanan kuru mamalar verilebilir yada evinizde yaptığınız kuş mamalarından verebilirsiniz. Forpusları kendinize alıştırmak için sevdiği tohumları kullabilirsiniz. Papağanınızı eve getirdikten sonra ona 1 hafta kadar bir alışma süresi vermesilisiniz. Bu süreçten sonra forpus papağanınız sizi ve ortamı tanıyacaktır. Daha sonrasında elinizi yavaş yavaş kafese sokarak ve onunla konuşarak ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Papağanınız yavru ise alışması çok daha kolay olacaktır. Her gün elinizden yem yedirmeye ve ona sevdiği tohumları örneğin yemin içerisindeki çekirdekleri elinizden yedirirseniz forpuslar size çok kolay bir şekilde alışacaklardır.


 

Forpus Papağanı Üretimi Nasıl Olmalıdır ?

Forpus papağanları doğru bakım ve ilgi ile rahatlıkla kafes ortamında üretilebilir. Kuluçkaya yatmak için, muhabbet kuşları gibi kapalı kutu yuvaları tercih ederler. Muhabbet kuşu yuvaları rahatlıkla kullanılabilir. Yuvalık zemininde kimyasal içermeyen talaş kullanılması yavruların gelişiminde  pisliklerin ayaklarında birikmesini engeller. Dişi forpus eğer ilk kez kuluçkaya yatıyorsa yalnızca 2 yumurta yapabilir. Yuvalık kontrolü yaparken dişi kuş yumurtalarını saklayabilir böyle durumlarda ısrarcı olunmamalıdır. Kuluçka süresi 20-23 gün arasındadır. Yumurtadan çıktıktan sonra 28 ila 30 gün içerisinde yavrular gelişimlerini tamamlar. Yuva her gün en az 1 kez kuşları ürkütmeden yapılmalıdır. Ölmüş yavru varsa hiç vakit kaybetmeden yuvadan uzaklaştırılmalıdır. Ebeveynleri strese maruz kaldıklarında yavrulara zarar verebilir böyle bir durumla karşılaşıldığında yavrular yem yiyemeyecek boyuttaysa ayrı bir ortamda elle beslenmelidir.


 

Diğer Yazılarımıza Göz Atın.

Muhabbet Kuşu Üretimi ve Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri ve Üretimi0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Onur Çotuk
Onur Çotuk
2 yıl önce

Forpus papagani konusabilirmi

Buse Kaya
Yönetici
2 yıl önce
Reply to  Onur Çotuk

Taklit yetenekleri iyi. Konuşma konusunda çok başarılı değiller ancak iyi bir eğitimle onlarca farklı kelime öğrenebilirler.

Hd
Hd
2 yıl önce

4 aylık bir forpus aldim petshoptan bir ay oldu ne elime geliyor nede kendini sevdiriyor büyük bir papağan kafesi aldım kafesinin kapısını açıp elimi içine sokuyorum içindeki her şeyi çıkarıyorum elimi ısırarak konuyor sonra hemen kapaktan kaçıyor nasıl bağ kuracağım bilgi verir misiniz