Fesleğen Bakımı Ve Çoğaltılması

Fesleğen, eşsiz kokusu ve yeşil görüntüsü ile oldukça sevilen bir ev bitkisidir. Birçok farklı türü olan fesleğen yemeklerde de kullanılmaktadır. Bu kadar güzel kokuya sahip ve kullanışlılığı bol olan bir bitkiyi kim evinde yetiştirmek istemez ki? Bakımı oldukça kolay olan ferah kokulu bu bitkler evinizin bir köşesinde mutlaka kendisine bir yer bulmalı.Fesleğen Bakımı

Fesleğen saksıya dikilecekse mutlaka toprağıının humusla zenginleştirilmiş olması gerekir. Bu fesleğinin gelişimini doğrudan etkleyecektir. Bununla birlikte toprağın drenajı da çok önemlidir. Drenaj sağlanması için saksının en altına çakıl taşları yerleştirilebilir. Eğer çakıl taşı kullanmak istemiyorsanız aynı görevi görebilecek başka malzemelerde tercih edebilirsiniz. Fesleğenler soğuktan hoşlanmazlar. Bununla birlikte rüzgrandan da korunmaları gerekir. Eğer bolca ekim yapılacaksa her bir fide arasında en az 20 santim boşluk bırakılmalıdır. Bu sayede her fide daha rahat hava alacaktır. Bol oksijen fesleğen gelişimini etkiler.

Toprak Seçimi

Toprak seçimi oldukça önemli bir konudur. Fesleğenlerin en çok yaşadığı problem torağında oluşan mantarlardır. Bu mantarlar fesleğenin ölümüne yol açabilir. Bu yüzden fesleğen toprağı seçilirken bol besin içeren ve humuslu topraklar seçilmelidir. Bununla birlikte çok sıkı ve suyu süzmeyen topraklar gelişimlerini olumsuz etkiler.Işık İhtiyacı

Işığı oldukça seven bir bitkidir. Bu yüzden balkonlarda ve cam kenarlarında rahatlıkla bakılabilir. Aşırı yakıcı güneşten korunması gerekir. Ancak günde 4 saat kadar ışık alması fesleğinin gelişimi oldukça etkiler. Doğru ışık alan fesleğen en hızlı şekilde büyüme gösterir. Bu yüzden karanlık ortamlarda tutulmamalıdır.

Fesleğen

Su Ve Hava İhtiyacı

Toprağın hızlı kuruyup kurumamasına dikkat edilerek sulama yapılmalıdır. Fesleğen yoğun su seven bir bitki değildir. Ancak kuruluğa da fazla direnç gösteremez. Bu nedenle sulama işlemi yapılırken toprağın nem oranı kontol edilmelidir. Tordağın durumu kontrol edilerek haftada 1 defa sulama işlemi yapılabilir. Eğer çok hızlı bir şekilde kuruma gözlemleniryorsa sulama sayısı arttırılmalıdır. Yapraklarda sararma meydana gelirse bu fazla sulamaya işarettir. En doğru sulama yöntemi dipten sulamadır.Fesleğen Üretimi Nasıl Yapılır ?

Fesleğenler doğrudan verdiği sürgünler koparılarak çoğaltılabilir. Verdiği genç sürgünler kopralılarak 1 hafta kadar dip kısımları suya değecek şekilde bekletilmelidir. 1 hafta sonunda yeni kök oluşumları gözlemlendiğinde fesleğenin dikimi yapılabilir. Bununla birlikte fesleğenler çiçek açtığında tohum verir. Verdiği bu tohumlar toplanarak bir sonraki sezon çimlendirlebilir ve böylece yeni fesleğenler elde edilir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments