Evde Organik Gübre Nasıl Yapılır ? (Tüm Bitkiler İçin)

Evinizde baktığınız çiçekler ya da saksılarda büyüttüğünüz meyve ve sebzelerin daha hızlı gelişmesi, solmaması ve daha dayanıklı olması için mutlaka gübre takviyesi yapmalısınız. Gübreyi eğer beslediğiniz hayvanlar varsa onlardan alabileceğiniz gibi çiçekçilerden de temin edebilir ya da en önemlisi evdeki artıklardan yapabilirsiniz. Bu gübre hem masrafsız olacak hemde evdeki bitkilerinizin canlanmasına yardımcı olacaktır. İşte evinizde yapabileceğiniz organik gübre tarifi.Organik Gübre Yapımı İçin Hangi Malzemeler Gerekli ?

Evinizde, balkonunuzda, terasınızda ya da bahçenizde baktığınız her bitkinin temel olarak ihtiyaçları vardır. Bir çok bitki sadece düzenli sulama ve güneş ışığı ile yaşamını sürdürse de çok uzun zamanda gelişir ve dayanıklılığı artar. İşte bu gübre sayesinde bitkileriniz hem daha dayanıklı olacak hemde daha hızlı gelişecek. Bu gübre için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar :

  1. Muz kabuğu
  2. Yumurta kabuğu
  3. 1 tatlı kaşığı kahve

Bu malzemeler herkesin ulaşabileceği minimum malzemeler. Bunların dışında pazarlarda artık olarak kalmış meyve ve sebzeleri ya da yediğiniz meyvelerin kabuklarını, bulduğunuz kuru yaprakları, kuru –  yeşil otları da gübre yapımı için kullanabilirsiniz.Nasıl Yapılır ?

Elinizde yalnızca muz kabuğu, yumurta kabuğu ve kahve olduğunu varsayalım. Eğer başka bir organik malzemeniz varsa içerisine direkt ekleyebilirsiniz. Elinizdeki muz ve yumurta kabuklarını bir çırpıcının içerisine koyun. Ardından 1 muz kabuğu ve 2 – 3 yumurta kabuğu için yaklaşık 1 tatlı kaşığı kahve ekleyin. Eğer daha çok gübre yapmak istiyorsanız daha çok ekleyebilirsiniz. Baktığınız bitkilere göre yapacağınız gübreyi arttırabilirsiniz. Tüm bunları çırpıcının içerisine koyduktan sonra 1 su bardağı kadar içme suyu ekleyin. Ardından çırpın. Pudinge benzer bir kıvamı olacaktır. Eğer daha koyu ise biraz daha su ekleyin. Kabuklar tamamen parçalanana kadar çırpmalısınız. Çırpma işleminin ardından hazırladığınız bu karşımı bitkilerin alt kısımlarına 2 – 3 yemek kaşığı kadar koyun ve hafifçe sulayın. Dilerseniz toprağa küçük delikler açıp karşımın daha derinlere işlemesini de sağlayabilirsiniz.DİĞER YAZILARIMIZA DA GÖZ ATIN :

Kurumuş Veya Solmuş Çiçekler Nasıl Yeniden Canlandırılır ?

Saksıda Karpuz Yetiştirmek Mümkün Mü?

Limon nasıl tohumdan yetiştirilir ?

Saksıda Maydanoz Yetiştirmek

Saksıda Marul Yetiştirme

Saksıda Nane Yetiştirmek

Saksıda Çilek Yetiştirmek

 

INSTAGRAM ‘DA BİZİ TAKİP ET PAYLAŞIMLARIMIZDAN VE HER YAZIMIZDAN ANINDA HABERDAR OL :

INSTAGRAM/ALTERNATİFDUNYAM

 

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments