En İyi Kitap Önerileri

Gün içerisindeki koşuşturmalar, iş ve okul stresi, mavi ekrana sürekli olarak maruz kalmak hem bizleri hem de vücudumuzu yormaktadır. Günlük telaş içerisinden kendimizi kurtarıp evimize attığımızda ya da evimizdeki bir köşeye çekildiğimizde bizi sakinleştirecek şeyler ararız. Televizyon, telefon ve bilgisayar boş anlarımızda en çok kullandığımız araçlardan bazılarıdır. Ancak bizleri dinlendirmek ve kafamızın içindekileri boşaltmak içi yeterli değildir. Bizi en iyi şekilde dinlendirecek, günlük yorgunluklardan ve telaşlardan uzaklaştıracak araç kitaplardır. Kitaplar yeni dünyalara açılan birer kapıdır. Bizleri kendi dünyamızdan alarak farklı diyarlara götürmektedir. Farklı karakterlerin hayatlarına ve duygularına dahil olmamızı sağlamaktadır. Böylelikle yeni hayatlar görmemize, yeni duygular edinmemize ve sürekli içinde bulunduğumuz koşullardan bir süre de olsa uzaklaşmış olmamıza yardımcı olmaktadır. Bugün ki yazımızda “en iyi kitap önerileri”i vererek etkileyici ve sürükleyici kitaplar arayan okuyucularımıza tavsiyelerde bulunacağız.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1. Serenad 

En iyi kitap önerileri yazımıza ilk olarak Serenad’la başlıyoruz. Serenad, Zülfü Livaneli’nin yazdığı tarihi kurgu romanıdır. Romanda müzik, bilim ve sanatın iç içe harmanlanmasıyla ele alınmış hüzünlü bir aşk hikayesi anlatılmaktadır. Ancak kitabın konusu bir aşk hikayesi deyip geçilemeyecek kadar derindir. Dün ve bugün arasındaki kopmamış bağlar, bu bağların ilmek ilmek çözülmeye çalışılması okuyucuda sürekli bir merak hissi yaratmaktadır. Okurken elinizden düşüremeyeceğiniz bir sonraki sayfayı bir an önce görmek isteyeceğiniz bu kitap boş zamanlarınız için en uygun kitaplardan birisidir.

2. Sineklerin Tanrısı

Kitap listelerinde aylarca ilk sıralarda yer alan Sineklerin Tanrısı, William Golding’in 1954’te kaleme aldığı alegorik bir romandır. Bir grup çocuğun uçak kazası sonucu ıssız bir adaya düşmesini konu alan kitap kurgusuyla Ballantyne’nin Mercan Adası kitabını anımsatsa da bu ıssız ada da olanlar Mercan Adasındakine benzememekte yaşanan her olay sizleri hayrete düşürmektedir. Sinema ve tiyatroya da uyarlanmış olan kitap okuyucularına kurgusal bir şölen yaşatmaktadır.

3. Körlük

Jose Saramago tarafından 1995’te kaleme alınan körlük Portekizce bir romandır. 1998 yılında Nobel edebiyat ödülü kazanan Jose Saramago’nun en popüler romanlarından bir tanesidir. Roman aynı zamanda distopik özelliğe de sahiptir. Dünya da aniden ortaya çıkan salgın bir hastalık sonucu yaşanan körlüğün yarattığı panik ve kaosu konu alan kitap, kaos anında ortaya çıkan düzensizlikleri ve insan gruplarının kontrolsüzlüğünü ele aldığı kurguyla okuyucularına yaşatmaktadır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments