Ejderha – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Ejderha, birçok hikayeye ve efsaneye konu olmuş mitolojik bir varlıktır. Genelde yarasa kanatlı, dikenli kuyruklu, pullu derili ve ağzından ateş saçan bir canavar olarak tasvir edilir. Dev bir kertenkeleye yada yılana benzer. Bu mitolojik canavarlara benzeyen tarih öncesine ait herhangi bir canavar yokken yüzyıllar boyunca gerçek olduklarına inanılmıştır. Bu canavarlara karşı bu kadar çok hikayenin ve efsanenin bulunmasından dolayı insanlar bu mitolojik canavarların gerçek  olduklarına daha çok inanmıştır.Bu canavarların Türkçesi ‘Evreğen’dir. Çoğunlukla büyüsel veya ruhani güçlere sahip güçlü ve devasa, kertenkeleye benzer bir canavar olarak tasvir edilir. Neredeyse her efsanenin ya da hikayenin ortak özelliği bu canlıların ağızlarından alev çıkartmasıdır. Batı’da yapılan tasvirlerde genellikle kanatlara sahiptir ve uçarlar. Doğu’daki tasvirlerinde ise genellikle kanat bulunmaz. Bu mitolojik varlıklar neredeyse dünyanın her yerindeki kültürlerde bulunmaktadır. Hatta Çin ve diğer uzak doğu kültürlerinin simgesi olarak belirlenmişlerdir.

Avrupa’da uğursuzluk getirdiklerine inanılmaktadır. Fakat Uzak Doğu’da ejderha, uğur getirdiğine inanılır. Hatta Çin’de bulunan on iki burçtan birisi ejderhadır. Avrupa’da pek çok efsanede kötü karakter olarak yer almaktadır. Hatta bu kötü karakterleri  günümüzde  efsanelerden filmlere veya dizilere geçmiştir.Uzak Doğu’da ise ejderhalar sonsuz iyilik ve bilgelik sahibidir.

Bazı mitlere göre ejderhalar, yavrularına karşı çok iyi ve şefkatli davranırlar. Hazineler biriktirirler ve bu hazineleri kendi mağaralarında saklarlar. Dünyanın hemen hemen her yerinde ejderha efsanelerine rastlamak mümkündür. Bu noktada garip olan ise efsanelerin birbirleri ile benzerlik göstermeleridir. Dünyanın neresinde olursanız olun insanlar bu mitolojik canavarları aynı veya benzer şekilde tasvir edeceklerdir. Buda ejderhaların gerçek olup olmadıklarını tartışma konusu yapmaktadır.Ejderha gerçek midir ?

Bazı insanlar bu canavarların gerçek olduğunu günümüzde dahi düşünüyorken, bazıları da inanmayı tercih ediyor. Geçmişte bulunan ve ejderha iskeleti olduğu düşünülen tüm kemiklerin dinozorlara ait olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden gerçek olup olmadıkları hala tam bir muamma olarak tartışmalarda yer almaktadır. Ejderhaların gerçek olup olmamaları bu kadar tartışma konusuyken dünya üzerinde hemen hemen her kültürde yer alıyor olmaları ve her efsanede benzer tasvir edilmeleri gerçekte var olduklarını kanıtlar nitelikte olabilir mi ?

MİTOLOJİK YARATIKLAR SERİSİNİN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İSTERSENİZ : MİTOLOJİ0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments