Eczane Açmak İçin Neler Gereklidir?

Eczane Açmak İçin Neler Gereklidir? Sorusuna cevap buluyoruz. Eczane halkın en yakın sağlık danışmanıdır. Bu yüzden eczaneler her zaman kıymetlidir. Ne kadar doktor önemli olsa da tedavi olabilmek için ilaca ihtiyacımız vardır. Teşhisi her ne kadar doktor belirlese dahi ilaç temin edemedikten sonra o teşhisin bir önemi kalmaz. Doktor teşhisi belirler, Reçete yazar eczacı ise o teşhis için gerekli ilacı verir. Bu ilaçların kullanımlarını, ilaçların birbirleri ile etkileşimlerini eczacılar bize söylemektedirler. Sağlık sektörünün her ne kadar son ayağı gibi gözükse de en önemli kısımları içinde yer alır.

Eczaneler Neden Kuruldu?

Eczane doktorlar tarafından belirlenen ilaçların halk tarafından daha kolay temin edilebilmesi için açılmaktadır. Eczacılıkla hekimliğin ilk ayrıldığı 13.yy’ da ilaçları eczacılar yapmaktaydı ancak şimdi eczacılar İlaç firmalarının ürettiği ilaçları halka ulaştırmaktadır.Eczane Açmak İçin Neler Gereklidir?

Eczane açmak için öncelikle YKS sınavında belirli bir başarı seviyesine girerek eczacılık fakültesine kayıt yaptırmaya hak kazanmak gerekir. Eczacılar doktorun yarısı gibi görüldükleri gibi mezun olmaları için 5 yıl okumaları gerekir. Daha sonra eczacılık fakültesinde başarıyla mezun olmak gerekir. Daha sonrasında gerekli hizmet puanını toplayarak ( bir eczanede bir yıl süreyle yardımcı eczacılık yaparak , gerekli süreyle hastane eczacılığı vb. yerlerde çalışarak) eğer eczane açmak isteği yerin nüfusu buna uygunsa eczane açabilir. Nüfusa uygunluk ise Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumunun 2014  yılında resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğine göre 3.500 nüfusa 1 eczane düşecek şekilde ayarlanmıştır.

Bu yönetmeliğe göre eczane açmak çoğu il, ilçede zora girmiştir. Bu yüzden eczacılar her ne kadar eczacılık ile ilgili başka alanlara yönelseler dahi mezun olan çoğu eczacılık öğrencisi eczane eczacılığı yapmak istemektedir. Bu yüzden 2012 yılı  ve sonrasında mezun olan eczacılık öğrencileri eczane açabilmek için bir sene yardımcı eczacılığı yaptıktan sonra eczacılar eczane devir almaktadır. Eczane açmak için eczacı olduktan sonra sermayeye ihtiyaç vardır. Bu sermayeyi genelde eczacılık mezunları ilaç fabrikalarında çalışarak sağlamaktadır. Gereken sermayeyi kazandıktan sonra eczacı, gerekli şartları sağlıyorsa eczane devir alabilir veya sıfırdan bir eczane açabilir.

Eczane açtıktan sonra eczacı halkın isteği sağlık danışmanlığını yapabilir. Eczacılıkta en önemli şey karşımızdaki hastanın en kısa , en ekonomik yoldan tedavi olması için gerekeni yapmaktır.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments