Ebegümeci(Gömeç) Nasıl Saklanır?

Ebegümeci (gömeç) nasıl saklanır, ebegümeci mayıs ve ağustos aylarında çiçek açmaya başlar ve toplanmak için hazırlanmaya başlar, hasat zamanı ise haziran ve eylül aylarıdır. Mor çiçekleri ve hoş kokusu ile ülkemizin her yerinde yetişebilen ebegümecine kolay bir şekil de ulaşabilirsiniz. Faydaları ise saymakla bitmez, içinde bolca C vitamini bulunur, öksürük ve balgamın kolay bir şekilde geçmesini sağlar, ateş düşürücü etkiye sahiptir alternatif tıpta kullanılabilir. Ayrıca kozmetik açısından da kullanışlıdır, ciltte kuruluğu azaltır ve sivilceleri kurutur. Hem taze hem de saklayarak yıl boyunca tüketebilirsiniz. İsterseniz çay isterseniz de yemek olarak faydalarından yararlanabilirsiniz.
Ebegümeci (Gömeç) Nasıl Saklanır?- Kurutma

Aktardan da temin edebileceğiniz ebegümecini isterseniz siz de kolayca evinizde toplayıp kurutabilirsiniz. Sonbahar aylarının sonuna doğru kuru bir havada toplanmalıdır. Yapraklarının sararmamış olmasına dikkat etmelisiniz. 15-20 cm uzunluklarda kesinliklerde kesilmeli ve havadar, serin bir yerde çabuk olacak şekilde kurutulmalıdır. Hem çiçek hem de yaprakları kurutulabilir. Kuruduktan sonra bir bez torba içinde saklanmalıdır ya da cam kavanoz da tercih edebilirsiniz. Ebegümeci (gömeç) nasıl saklanır, düşüncesinin çay yapımı için kullanılan yöntemidir.Buzlukta Saklama

Toplanmış ebegümecinin yapraklarını ayırıp yıkayınız, yıkanmış yaprakları suda haşlayınız. Haşlanmış ebegümecini mümkün olduğunca bütün suyunu sıkınız. Suyu sıkılmış ebegümecini buzdolabı poşetlerine içinde hava kalmayacak şekilde sıkıca bağlayınız. Artık hazırdır buzluğa atabilirsiniz. Dilediğiniz zaman buzluktan çıkararak buzları çözülünce yemek olarak pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Konserve Yapımı

Ebegümecinin kavurma yaparak uzun süreli olmasa da 1-2  hafta gibi zaman diliminde saklayarak daha sonra yemek yapmada kolaylık sağlamaktadır. Yapımı da kolaydır, soğanları bir tencerede kavurunuz içine daha önceden yıkanmış ve ayıklanmış ebegümecini atınız ve kabukları soyulmuş küp küp doğranmış domatesleri ilave ediniz ve kavurunuz. Kavrulmuş yemeği sıcak bir şekilde kavanozlara doldurup kapağını sıkıca kapatınız. serin bir yerde bekletiniz ve artık hazırdır. Afiyet olsun.

Kısa Süreli Saklama

Buzdolabında en fazla bir hafta saklanabilir. Ebegümecini nemli olmayan bir buzdolabında pişirme kağıdına sarılı olarak saklayabilirsiniz. Bir haftadan sonra yaprakları sararmaya başlamaktadır. Pişirme kağıdına sarılı saklamak istemezseniz normal bir şekilde  3-4 gün saklayabilirsiniz.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments