Domates Nasıl Saklanır?

Domates nasıl saklanır, ifadesini birçok türde cevaplayabiliriz yiyecekler belli zaman dilimlerinde en lezzetli biçimde oluşur ama daha sonra ne yazık ki o lezzetini bir sene boyunca koruyamaz. Biz yiyecekleri değişik şekilde muhafaza ederek onları birkaç ay sonra bile yenecek hale getiriyoruz. Domates ise en lezzetli ağustos ayında yenir. Domatesleri aslında buzdolabında saklamak doğru olarak bilinse de soğuğu sevmeyen domatesler lezzetlerinde değişime uğrarlar bu yüzden kısa zamanda direkt tüketebilecek miktarda domates almak gereklidir ya da oda sıcaklığında tutmak tat değişikliğine sebep olmayacaktır. Uzun süreli bekletilmek istenen domatesler için salça, kurutma, buzlukta saklama ya da kaynatma gibi birçok yöntem vardır.Domates Nasıl Saklanır?-Buzluğa Koyma

Domates nasıl saklanır, yöntemlerinden yapımı en kolay olandır ister bütün olarak, ister doğranmış  ya da rendelenmiş olarak domatesleri buzdolabı poşetine koyarak havasını aldırın daha sonra dolaba koyabilirsiniz. Çıkardıktan sonra direkt kullanabilirsiniz.

Kurutma Yöntemi İle Saklama

Yapımı zorluğu şehrin iklim özelliklerine göre değişebilir. Kurtulmak istenilen domatesleri dörde ayırarak güneşe koyunuz üzerine biraz kaya tuzu dökerek kuruyana kadar bekleyiniz. Kuruduktan sonra ister poşete isterseniz cam kavanoza koyunuz. Poşete koyduğunuz domatesleri havası alınmış bir şekilde saklayınız, cam kavanoza koymak istediğiniz domateslere ayrı bir yerde zeytinyağı, kekik, pulbiber ve nane karıştırarak sos yapınız sonra ise kavanoza dökünüz. Afiyet olsun.

Salça Yapımı

Yapımı uzun ve zor olsa da hem kahvaltılarda hem de yemeklerde kullanılabilir, tadı diğer salçalara göre daha lezzetlidir. Salça yapımının püf noktalarından biri  sulu domatesler yerine etli domates kullanmaktır, sulu domatesler salça yapımını zorlaştırır. Domatesleri iri parçalar halinde doğrayınız üzerine kaya tuzu serpiştirerek kapalı kapta 6-7 saat bekletiniz. Kabı açtığınızda dibe çökmüş suyu süzünüz, kapta kalan domatesleri kevgirden geçirerek posasını ve çekirdekleri ayırıp atınız. Domatesler suyunu çekene kadar kısık ateşte arada karıştırarak kıvamına gelmesini sağlayınız. Pişmiş salçayı sıcak iken kavanoza doldurup ters çeviriniz, ertesi gün kapaklarını açarak üzerine ikinci kapak görevini üstlenecek zeytinyağı koyup dolaba koyabilirsiniz.

Kaynatma ile Saklama

Domates nasıl saklanır, yöntemlerden en çok kullanılan yöntemlerdendir. Domatesleri kaynamış suya kabuklarını daha kolay soyacak hale gelene kadar suda bekletiniz, sıcak sudan çıkan domatesleri soğuk suya atınız, sudan çıkardığınız domatesleri rahatça soyabilirsiniz. Soyduğunuz domatesleri küp küp doğrayınız, doğranmış domatesleri kısık ateşte 90-110 dk pişiriniz. Domatesleri ocaktan almadan 15 dk önce yağ ekleyerek karıştırınız, en son olarak kaynamış domatesleri sıcak olarak kavanozlara koyup ters çeviriniz. Afiyet olsun0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments