Doğa ‘yı Evinize Taşıyacak Fikirler

Doğayı Evinize Taşıyacak Fikirler
Her geçen gün doğaya olan özlem hızla artıyor. Her gün şehirlerde biraz daha boğulduğumuzu hissediyor ve şehirlerden kaçmanın yollarını arıyoruz. Aslında ait olduğumuz yere geri dönmek istiyoruz. İnsan ve doğa bir bütündür. İster iç güdü deyin ister atalarımızdan gelen bir alışkanlık insanoğlu kendini doğada her zaman huzurlu hissediyor. Bu gün içerisinde yaşadığımız beton duvarlara sıkışmış gibi görünsek de aslında bir parçamız her zaman doğada. Doğada olmanın, doğada vakit geçirmenin bize sağladıklarını asla şehirlerde bulamıyoruz. Örneğin köyde büyümüş bir çocuk ile şehirde büyümüş bir çocuğun el becerisi, zorluklara karşı ürettiği çözümler ve sabır düzeyi bambaşka. Bu sadece çocuklar için değil yetişkin insanlar içinde geçerli. Şehirde yaşarken bir çok yeteneğimizi fark etmiyoruz bile ve bir çok açıdan giderek köreliyoruz. Aslında doğa hem stres için hemde zihninizi boşaltmak için en güzel seçenektir. İçerisinde bulunduğumuz hayatı doğaya taşımak zor olabilir. Ancak doğayı ve doğal olanları içerisinde yaşadığımız hayata entegre etmek mümkün. İşte sizlere doğayı bir nebze olsun evinizde hissedeceğiniz öneriler.El becerilerinize güvenin, üretmeye çalışın.

 

Hazır tüketmeye, ihtiyaç duyduğumuz her şeyi hazır olarak almaya fazlası ile alışmış durumdayız. Bu da bizi sonu gelmez bir üşengeçliğe ve hazır arayışına alıştırmakta. Kendinize bir soru sorun “En son ne zaman hazır almak yerine elinize iğne ipliği ya da çivi ve çekici alıp kendiniz yapmayı denediniz?”. Kimi bu soruya köyden şehre gelmeden önce diyecek, kimi hiç bir zaman diyecek. Oysaki bir şeye emek vererek üretmek onu çok daha değerli kılar. Bu değerin yanı sıra kendi ürettiğiniz her şeyin içeriğini tamamen biliyor olacaktınız. Bu sayede insan sağlığına zarar verebilecek her şeyden uzak duruyor olacaksınız. Her şeyi kendi elinizle üretmeniz elbette ki mümkün değil. Ancak ufak tamir işlerinden başlamak  örneğin  kırılan bir sehpanın bacağı, sökülen bir kıyafetin dikimi size hem el beceresi ve çözüm yolu geliştirme yeteneği kazandıracak hem de tasarrufun yanı sıra öz güven kazandıracaktır. Sadece tamir için değil boş zamanlarınızı değerlendirmek, ihtiyaçları gidermek ve ya yeni bir hobi edinmek için bir şeyler üretebilirsiniz. Yanınızda duran sehpayı, üzerine oturduğunuz sandalyeyi, yemeğinizi karıştırdığınız kaşığı sizin yapmış olduğunuzu bilmek size ayrı bir keyif verecektir.Ufakta olsa bahçe ile uğraşın.

Ağaçlar bitkiler doğa ile iç içe yaşamak için vazgeçilmez.Ufak saksılarda dahi olsa toprakla uğraşmak insana her zaman huzur vermiştir.  Bahçe için yerim yok diyebilirsiniz ya da eviniz giriş kat olmayabilir. Ancak bunlar bitkilerle uğraşmanıza toprağa dokunmaya engel değil. Ufacık balkonunuzu, terasınızı katlı saksılar ile kocaman bir bahçeye dönüştürmek mümkün. Kendi meyve ve sebzelerinizi azda olsa üretmek yaşadığınız ortamı bir adım daha doğaya yaklaştıracaktır. Bunun yanı sıra ürettiğiniz meyve ve sebzelerde herhangi bir katkı malzemesi olmadığını bilerek tüketmek size ayrı bir keyif verecek. Toprakla bitkilerle bir kez uğraşmaya başladığınızda bu uğraştan bir daha kopamayacaksınız. Bu uğraştan vazgeçemediğiniz gibi her zaman nasıl geliştireceğinizi araştıracaksınız. Bu da size içerisinde bulunduğunuz yorucu hayatın stresinden uzaklaşma imkanı sağlayacak.Yapay Ürünlerden Kaçının.

En basitinden dekor ürünlerinde dahi yüzlerce boya ve kanserojen madde bulunmakta. Bunlar hem evde yaşayan küçük çocuklar için  tehlike oluşturmakta hemde bir süre sonra ilk gün ki güzelliklerini kaybetmekte. Bunların yerine doğal ürünler kullanmak hem daha az riskli hemde daha şık olacaktır. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız ? En basit örnek evinizde yapay çiçekler kullanmak yerine canlı ve bakımı kolay çiçekler kullanmak çok daha güzel görünecektir. Minik biblolar kullanmak yerine şık bardakların içerisine akvaryum bitkileri ekebilir doğal görünümlü süs eşyaları elde edebilirsiniz. Eğer yapabilirseniz ahşaptan kendiniz oyarak ta odanıza, evinize şıklık ve doğallık kazandıracak bir çok süs eşyaları yapabilirsiniz. Doğayı taklit eden ürünler yerine doğrudan doğadan gelen ürünleri kullanmak işten, okuldan evinize geldiğinizde kendinizi çok daha doğal bir ortamda hissetmenizi sağlar. Buda günün stresini üzerinizden atmanıza büyük bir kolaylık sağlar.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments