Dionisos Kimdir?

Yunan mitolojisi, Antik Yunan’da dünyanın yaratılışı, tanrı, tanrıça ve kahramanların hayatlarını anlatarak hem öğretici hem de eski Yunan  dinin gövdesini oluşturmaktadır. Yunan mitolojisi Yakın Doğu ve birçok Avrupa mitolojisini etkilemiştir. Yunan tanrıları Romalılar tarafından kabul görmüş ve farklı isimlerle de kullanılmıştır. Dionisos veya Dionisus olarak bilenen Yunan mitolojisine aittir, bazı mitolojik eserlerde ve tragedyalarda Bromios, Euhios, Dithyrambos, İakkhos, İobakkhos olarak da bilinirken  Romalılar tarafından da Bacchus olarak bilinir . Dionisos kimdir, Yunan mitolojisinde yeri neresidir, sorularını cevaplarsak, Dionisos  Yunan mitolojisinde şarap tanrısı olarak bilinir. Doğanın sırlarına erişimini şarap aracılığı ile sağlardı.  Şarabın sadece sarhoş ediciliğini değil, sosyal ve faydalı etkilerini de temsil eder. Medeniyet destekçisi ve barış aşığıdır.

Dionisos Kimdir? Doğuş Efsanesi Nedir?

Doğuşuna iki tane doğum  efsane vardır. Dionisos,  Zeus ve Semele’nin oğludur. Doğuş efsanesi şöyle anlatılır: Zeus Semele’e aşık olur ama karısı Hera onu kıskanır. Hera yaşlı kadın kılığına girerek Semele’e gider ve Semele’ den Zeus’un güçlerini göstermesini söylemesini ister. Zeus bütün parlaklığı ile güçlerini gösterirken Semele yanar ve karnındaki  yedi aylık bebeğini düşür. Bir mucize olarak bebeğe zarar gelmez ve Zeus bebeği alarak baldırına saklar. Dionisos, Zeus’un baldırından doğarak birinci doğumu gerçekleşir. Bu sefer Hera , birine rüşvet vererek çocuğa eğlenmesi için oyuncaklar verir. Bu oyuncaklardan ayna olan Dionisos’u  çalılığın içine çeker ve Hera’nın emri üzerine Titanlar, Dionisos ‘u kaçırıp küçük parçalara böler ve bir kazanda pişirirler.  Çocuğun büyükannesi Rhea torununa acır ve Athena’nın yardımıyla onu kurtarır ve parçalarını birleştirir. Dionisos kimdir,sorusunun ikinci doğumu gerçekleşir. Dionisos daha sonra Hera’dan kaçmak için kız gibi giyinir sonra da Zeus onu keçi yaparak dağa yollar. Dionisos keçi insan olarak tasvir edilir. Dionisos dağda üzümü keşfeder. Üzümden şarap yapar, böylece şarap tanrısı olur. Zeus’ta “Tanrılara hayat veren içecek “olarak şarabı tanımlar.

Dionisos’un  İzi

Dionisos bağ bozumu tanrısı olarakta bilinir. Onun adına düzenlenen bağ bozumu şenliklerinde  tiyatronun temelini atmıştır. Dionisos ‘un doğrudan Hristiyanlık dinini etkilediği düşünülmektedir. Efsanelerinin temeli tepki ve direnç motifleri üstüne kuruludur.  Sembolü olan asma ağacı ölüp yeniden doğmasıyla acı ve haz arasını temsil eder. Bu yüzden manik depresif duygu durumunun temsilidir. Dionisos kimdir, etkisi günümüzde birçok festival kutlamasında teşkil eder.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments