Dikenler Tacı (Euphorbia milii) – Bakımı Ve Çoğaltımı

Dikenler tacı birçok evde camları süsleyen ve minik çiçekleri sayesinde oldukça sevimli görünen bir bitkidir. Birçok farklı renkte olabilir. En yaygın olarak görüleni pembe ve beyaz renkli olanıdır. “Yıl başı dikeni” olarak da bilinir. Evde oldukça kolay bir şekilde yetişir ve bakımı oldukça kolaydır. Bakımındaki tüm püf noktaları sizlerle paylaşıyoruz;Dikenler Tacı  Çiçeği Bakımı

Gövdesi dikenli bir birkidir. Bu dikenler sayesinde yukarıya ulaşmak için tımanır. Aynı zamnda bu dikenler ile birlikte sus tutar. Tırmanmayı seven bir bitki olduğundan  tanına tırmanmada tutunması için bir destek konulabilir. Dikenleri ile tutunabileceği bir ahşap destek konulduğunda çok daha güzel bir şekilde büyür ve gelilir. Eğer çiçek açmıyorsa yeterli güneşi almıyor demektir. Soğuk havalara dayanıklıdır -10 dereceye kadar sorunsuz yaşayabilir.

Dikenler tacını budarken makas değil, bıçak kullanmalısınız. Bu şekilde dokuların ezilmesini engellemiş olursunuz. Baharda yani uyanma zamanına yakın tarihlerde budama yapmalısınız. Sık, bir arada gelişmiş olan dalları budayabilirsiniz. Fazla budama, yani uç bölgeleri kalmayacak şekilde budama tehlikeli olabilir. Yalnızca üçte birini budamalısınız.

Toprak Seçimi

Hafif geçirgen bir toprağa ihtiyaçları vardır. Bu yüzden toğrağının fazla sıkı olmadığından emin olmalısınız. Genellikle sukulent toprağı ile çiçek toprağı karıştırıldığında güzel verim alınabilir. Uygun bahçe toprağınız yoksa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Toprak mutlaka doğru drenajı sağlamalıdır. Aksi halde bitki çürür.Işık İhtiyacı

Aydınlık ortamları oldukça sever. Yeterli güneş ışını almıyorsa çiçek açmaz. Bu yüzden doğru gün ışı aldığından emin olunmalıdır. Özellikle güney yönüne bakan kesimleri çok severler. Günde en az 6 saat boyunda doğru ışık alması gelişimini olumlu yönde etkiler. Ancak yaz aylarında güneşin yakıcı etkilerinden korunması gerekir.

Su Ve Hava İhtiyacı

Havadaki nemi dikenleri sayesinde yakalar ve kendi su ihtiyacını bir nebze olsun bu sayese karşılar. Ancak özellikle yaz aylarında toprağının kurumamasına özen gösterilmelidir. Torağı her zaman nemli kalacak şekilde aşırıya kaçılmadan sulanması gerekir. Kış aylarında ise bu sulama miktarı biraz daha azaltılabilir çünkü toprağı hızlı kurumayacaktır. Eğer kuru bir bögede yaşıyorsanız yapraklarına fısfıs ile su püskürtebilirsiniz.Dikenler tacı Üretimi Nasıl Yapılır ?

Dikenler tacı

Bu bitkinin üretimi için en uygun zaman mayıs ayı olacaktır. Dikenler tacı dorğu bakım ile iyi ve hızlı bir gelişim gösterir. Bu sayede yeni dallar verir. Bu dallar doğrudan keslierek nemli bir toprağa dikilebilr. Ardından sağlıklı kök gelişi gözlemlene kadar toprağın nemli kalmasına özen gösterilmelidir.

Dallardan çoğaltılan çiçek ekildikten sonra can suyu verilmemelidir. Bu çürümeye yol açabilir. Güneş alabileceği ve hafif esintiki bir bölgeye bırakmalı ve toprağının kurumasını gözlemledikten sonra toprağa nem kazandıracak şekilde sulanması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments