Devon Rex Kedisi Bakımı Ve Özellikleri

Devon Rex kedisinin ortaya çıkışı oldukça ilginçtir. Cornish Rex kedisi İngiltere’deki kedi gösterilerinde sergilenmeye başlandığında oldukça merak uyandırdılar. Devon da Berly Cox bu kedileri gördüğünde ilgisini çekti. Çünkü kendisi kedilerin bolca bulunduğun bir yerde yaşamaktaydı. Bu kedilerin kıvrımlı tüyleri oldukça ilgi çekiciydi. Cox çalılmaları sonucunda kıvrımlı tüylere sahip bir kedi dünyaya gelmesini sağladı. Annesi düz tüylere sahip bir barınak kedisi olsa da yavru kıvrımlı tüylere sahipti. Bu ırkın soyu da bu yavruya dayanmaktadır.Devon Rex Irkının Karakter Yapısı

Aktif ve enerjik bir karakter yapısı vardır. Bu türler için küçük palyaço benzetmesi yapılır. Sahibine karşı fazlasıyla oyuncudur. Sahibini memnun etmeye bayılır. Etrafındaki insanlarla da oyun oynamaya ve iletişime geçmeyi severler.

Sevilmeyi ve ilgi görmeyi beklerler. Sevildiklerinde, ilgi gördüklerinde ve oyun oynadıkları zamanlarda hırıltı sesi çıkararak mutlu olduklarını gösterirler. Bu kedilerin ilgiyi seven bir karakter yapısı vardır.Vücut Ve Tüy Yapısı

Orta boyutlu kedilerdir. Kafası ve göğsü geniş bir yapıdadır. Erkeklerin kemikleri normal boyutta olurken, dişilerin kemikleri biraz daha küçük yapıda olur. Bu bazı erkeklerin dişilere göre daha büyük görünmelerini sağlar. Kafası üçgen şeklindedir. Burnu gözlerinin alt kısmına doğru yönelmiş şekilde görülür.

Gözleri geniş ve kulakları aşırı büyük yapıdadır. Kulakların taban kısmı geniştir ve kafasının büyük bir kısmını kaplar. Bu kelebeksi kulakları ayırt edici bir özelliğidir.

Normalin dışında bir kürkleri vardır. Yumuşak ve kıvrımlı bir yapıdadır. Bu kedilerinin çoğunun belirli bölümlerinde neredeyse hiç tüy bulunmaz. Özellikle yalama davranışı gösterdikleri bölgelerde hiç tüy bulunmaz.Bakımı Ve İhtiyaçları

Kürkü çok hassastır. Taramak bile bu kürkün zarar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekir. Bıyıkları da kırılmaya yatkın hassas bir yapıdadır ve buna dikkat edilmesi gerekir.

Tırmanmayı çok seven bir yapıları vardır tırmanacakları yerler ararlar. Tırmanmayı sevmeleri yüzünden egzersiz yapacakları gerekli alan sağlanmalıdır. Kedi ağaçları gibi oyuncaklar oldukça idealdir. Yemek yemeği çok fazla severler. Bu nedenle öğünlerinde dikkatli olunmalıdır ve beslenmedi dikkatle kontrol edilmelidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments