Dev Nedir ? – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Dev, genellikle insana benzer ancak anormal boyutlara ve güce sahip bir canavar olarak tasvir edilmiştir. Kadın yada erkek olabilir. Devler bir çok farklı mitolojide bir çok farklı şekillerde anlatılır. Örneğin Yunan Hint ve Avrupa mitolojilerinde çoğunlukla sorun yaratan bir ırktır ve tanrılarla arasın sürekli bozuktur. Bazı hikaye ve efsanelere göre ise devler insan yiyen canavarlar olarak tasvir edilmişlerdir. Genellikle mağaralar, ormanlar ve dağlarda yaşarlar.Dev Nedir ?

İri, olağan üstü güçlü ve korkunç yaratıklar olarak düşünülmüş, hikayelerde de çoğunlukla bu şekilde yer almışlardır. Devlere bir çok kültürde rastlanabilir. Hemen hemen dünyanın her yerinde her mitolojide kendilerine bir yer bulmuşlardır. Bu yüzden devler hakkında bir çok efsane ve bir çok masal vardır. Mitolojilere göre devlerin görevleri, yaptıkları veya uğraştıkları şeyler değişiklik gösterebilir. Ancak ortak nokta hepsinin olağanüstü boyutlarda olmasıdır.

Türk mitolojisinde dev, Tepegöz adı verilen bir varlıktır. Kaf dağında yaşamını sürdürür. Annesi alageyik olarak bilinen ve tepegözün donuna girebilen bir peridir. Tepegöz bu perinin bir çoban ile birlikte olmasından dünyaya gelmiştir. Bazen dişi bazende erkek olabilirler. Parmağına büyük bir yüzük takar ve yalnızca gözüne vurularak öldürülebilir. Bulgar mitolojisinde ise devlere İspolin adı verilir ve insanlardan önce Dünyanın’ tek hakimi onların olduğuna inanılır. Devler dağlarda yaşayan ve sık sık çiğ et yiyen canlılardır. İspolin kendisini zehirlediği için böğürtlenden çok korkarlar.Yunan mitolojisinde ise devler Kiklop olarak adlandırılır. Tıpkı tepegözler gibi alınlarının tam ortasında bir gözleri bulunur. Uranüs ve Gaia’nın yani göğün ve toprağın çocuklarıdır. Bu canavarlar tanrılardan korkmazlar, zalimdirler ve insan eti yerler. Ancak iyi olanları da vardır.

Devlere, Semavi dinlerde ve diğer eski inançlarda da göndermeler yapılmıştır. Burada da tasvirler neredeyse aynıdır. Devlerin ilk insanın yaradılışından önce  “Tanrının Oğulları” olarak bilinen ve tanrının insan oğulları ile ilişkiye giren yedi meleğinden türediği düşünülür. Bir kaç mite göre ise devler fazlaca büyük bir insan türüdür ve aynı insanlar gibi yaşamaktadırlar. Bazı İskandinav mitlerine göre ise devler efsanevi savaşçılardır. Yunan mitlerine göre ise devler dağlarda yaşar ve büyük şehirleri vardır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Dark
Dark
2 yıl önce

Bu seriye bayılıyorum