Dereotu Nasıl Saklanır?- Tazeliğini Nasıl Korumalıyız?

Dereotu nasıl saklanır,  dereotu ilkbahar aylarında ekilir, güneş alan yerlerde büyür ve 20 gün içerisinde çimlenme yaparak istediğiniz zaman istediğiniz büyüklükte toplayabilirsiniz. Sağlık açısında önemli yere sahip olan dereotunun faydaları; kemik gelişimine yardımcı olur, kanser tedavisine iyi gelir, depresyona iyi gelir, regli düzenliliğine yardımcı olur ve ağız kokusunu önler ve tadı biraz acımsıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olur. Düzensiz uyku uyuyan ya da uyku sorunları yaşayanların en çok tercih ettiği sebzedir. Üç mevsim yenebilse de kış ayları için buzluğumuzda saklayarak da yemeklerimizde ve salatalarımızda kullanabiliriz.
Dereotu Nasıl Saklanır?- Kısa Süreli Saklama

Dereotu nasıl saklanır, dışarıdan alınan ya da yetiştirilen dereotu diğer sebzelerden daha önce solmaktadır. Erken çürüme yapmaması için dereotunu dolaba koyarken ıslak olmamasına özen gösteriniz. Alınan dereotlarını yıkayınız, sonra tamamen kuruması için bir havlu üzerinde bekletiniz. İsterseniz cam bir kavanoza koyarak ağzını hava almayacak biçimde kapatınız, bu şekilde koyarak 10-15 gün solmadan veya çürüme yapmadan muhafaza edebilirsiniz. Daha uzun süre saklamak isterseniz dereotlarının saplarını altta kalacak şekilde bir kaba koyunuz, kabın içerisinde bir miktar su ilave ediniz isterseniz böyle bırakabilir ya da isterseniz tazeliğini biraz daha korumak için yaprak kısmına bir kilitli poşet geçirerek hava almasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde koyduğunuzda daha uzun süre tazeliğini, lezzetini ve canlılığını koruyacaktır.
Uzun Süreli Saklama

Dereotu nasıl saklanır, her türlü yemek ve çorbalarda kullanılan dereotu salata ve sularımızda da önemli ölçüde aroma verici olarak kullanılır. İster kurutma yaparak istersek buzlukta saklayabiliriz. İster kurutma yöntemi istersek buzdolabında saklayabiliriz. Kurutma olarak istersek temizlenmiş ve kurtulmuş dereotlarının yapraklarını keserek temiz bir beze sarınız ve serin bir yerde bekletiniz veya buzdolabına da koyabilirsiniz. Dereotları buzdolabında dört haftada kurumaktadır. Kurumuş dereotlarını cam bir kavanozda ya da bez torbada istediğiniz yerde muhafaza edebilirsiniz. Buzlukta saklama olduğu halini koruyarak saklama yöntemlerindendir. Buzdolabına koymak istediğiniz dereotlarını temizledikten sonra kullanacağınız büyüklükte doğrayınız, cam kaba veya buzdolabı poşete hepsini koyabilirsiniz, yapışma yapmadığı için bir kerden fazla içinden alabilirsiniz. Kurutarak ya da buzlukta saklayarak dereotunu sene boyunca aynı tazelikte koruyarak kullanabilirsiniz.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments