Deniz Kumu Nasıl Oluşur? – İlginç Bilgiler

Deniz kumu nasıl oluşur? Yaşamakta olduğumuz dünya üzerinde nasıl ve ne kadar süre içerisinde oluştuğunu merak ettiğimiz pek çok oluşum vardır. Dağlar, denizler gibi nasıl oluştuğunu merak edip araştırdığımız bir diğer konu da deniz kumudur. Plaja gittiğimizde kumsalların o eşsiz güzelliğine uzun uzun bakıp dalmamak elde değildir. Ayrıca üzerinde yatıp güneşlendiğimiz, yaz aylarında futbol, voleybol gibi sporları büyük bir zevkle yaptığımız deniz kumunun oluşumu uzun yıllar sürmektedir. Deniz kıyısında bulunan kaya parçaları sürekli olarak dalgaların vurması, rüzgar, yağmur gibi dış etkenler sebebi ile aşınmaktadır. Aşındıkça çakıl ve taş halini almakta olan kaya parçaları uzun yıllar sonucunda daha da aşınarak gittikçe incelmekte ve kum şeklini almaktadır. Tabii ki aşınmaların sebep olduğu etkenlerin şiddetine göre ve aşınan kaya parçasının yapısına göre bazı kum taneleri ince, bazı kum taneleri ise daha kalındır.Deniz Kumu Nasıl Oluşur? Ne Kadar Sürede Oluşur?

Yazın havaların ısınmasıyla birlikte şüphesiz serinlemek amacıyla ilk tercih edilen yer sahil kıyılarıdır. Sahil kıyılarına gittiğimizde ise sarı ya da beyaz ışıltılı kumsalların o mükemmelliğine hayran kalmamak elde değildir. Peki büyük bir hayranlık içerisinde seyrettiğimiz deniz kumu neyden oluşur? Deniz kumunun oluşması için kaç sene geçmesi gerekmektedir diye hiç düşündünüz mü? Dağların ya da falezlerin aşınması, taşa ve çakıla dönüştükten sonra aşınmaya devam ederek kuma dönüşmesi, dağın ve falezin yapısına göre değişmektedir. Fakat yapıları her ne olursa olsun kaya parçalarının kuma dönüşmesi binlerce yıl sürmektedir. Ayrıca deniz dalgalarının kıyıya getirmiş olduğu canlılar ve akarsuların getirmiş olduğu malzemeler ayrışmayı hızlandırmaktadır.

Kum Taneleri Hangi Renktir?

Dünya üzerinde pek çok sıra dışı olaylar gözlemlenmektedir. Gördüğümüzde gözlerimize inanamadığımız birçok görsel ile karşılaşmaktayız. Şüphesiz deniz kumu da güzelliği ile herkesin dikkatini çekmektedir. Peki kum taneleri neden farklı renktedir? Aşınan kaya parçalarının yapısının özelliğine ve içerisindeki maddelerin özelliğine göre kumlar farklı renklere bürünmektedir. Sarı, beyaz, kırmızı hatta siyah renkte kumsallar dünyada bulunmaktadır. Siyah kumsalların oluşumu, volkanik dağların aşınması ve deniz kıyılarına taşınması sonucu oluşmaktadır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments