Deniz Kızı – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Deniz kızı, belinden yukarısı kadın olan ve belinden aşağısında bir balık kuyruğuna sahip efsanelere konu olmuş düşsel bir varlıktır. Dünya üzerinde bir çok kültürde deniz kızları yer almaktadır. Genelde tasvirleri farklı olsa da birbirlerine çok yakın şekillerde betimlenmişlerdir. Örneğin Yunan Mitolojisi içinde yer alan Sirenler denizcilere şarkılar söyleyip onları büyülerler. Bunun sayesinde denizcilerin güverteden düşmesine sebep olurlar hatta zaman zaman gemiler onlar yüzünden batar. Diğer deniz kızlarının yer aldığı hikayelerde ise bu varlıklar boğulma tehlikesi geçiren denizcileri kurtaran iyi kalpli deniz canlıları olarak betimlenmişlerdir. Kurtardıkları erkekleri su altındaki krallıklarında yaşamaya davet ettikleri de söylenir. Bazı hikayelerde ise deniz kızları insanları su altına doğru çekerken insanların nefes alamadıklarını unuttukları söylenir.Yunan Mitolojisi içinde yer alan Sirenler deniz kızları ile bir tutulsa da farklılıklar göstermektedirler. Örneğin sirenlerin iki kuyruğu vardır.

Yarı insan yarı balık vücuduna sahip olan bu yaratıkların efsaneleri M.Ö 5000 yılına kadar dayandığını bilinmektedir. Genel olarak deniz kızları efsanelerine bakıldığında bu efsanelerde yer alan canlıların deniz inekleri ile benzerlik gösterdikleridir. Örneğin Christopher Columbus’un yeni dünyaya olan yolculuğunda deniz kızlarını gördüğünü, ama çok çirkin olduklarını söylemesi bu teoriyi desteklemektedir.

Deniz kızı gerçek midir ?

Deniz inekleri gibi büyük vücutlu deniz memelilerinin kolları yavrularını taşıyabilmeleri için evrim geçirmiş ve insan kollarına benzemiştir. Su altında bu canlılar görüldüğünde deniz kızı zannedilmiş olabilir. Denizcilerin bu canlıları görüp doğaüstü bir varlık olarak düşünmeleri oldukça doğaldır.

Deniz kızlarının sahip oldukları akan su saçlarının ise zemine yakın gezen deniz ineklerinin başlarına dolanmış olan su yosunları olarak düşünülmektedir. Deniz kızı görüğünü iddia edenlerin verdiği ortak bilgiler yosun renkleri ve deniz ineklerinin özelliklerine oldukça benzerdir. Deniz kızı gördüklerini söyleyenlerin bu canlıların saçlarını yeşil, siyah, kahverengi veya sarı renklerinde anlatmaları ve sığ denizlerde bazende nehirlerde yüzdüklerini söylemeleri deniz inekleri olmalarını muhtemel kılmaktadır.

Bir çok efsaneye konu olan deniz kızları bu efsanelerden bilim kurgu filmlerine de geçmişlerdir. Sinemada bir çok filmde yer almalarının yanı sıra, güzellikleri ve eşsiz görünümleri ile bir çok kitapta da kendilerinden söz ettirmişlerdir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
limon kabuğu
limon kabuğu
2 yıl önce

Bu yazıyı çok iyi buldum. Deniz insanları hakkında da bir yazınız olursa çok güzel olur. Başarılar.

Dark
Dark
2 yıl önce

Bu seri çok güzel ❤️