Dalmaçyalı (Dalmatian) Bakımı Ve Özellikleri

Dalmaçyalı, Hırvatistan’da ortaya çıkmıştır. Adı köken bölgesi olduğu düşünülen Dalmaçya’dan türetilmiştir. Adının tarihi 1800’lere dayandırılsa da soyunun 1500’ler gibi daha geçmiş dönemlerden günümüze kadar geldiği bilinmektedir. Bu ırk başlangıçta koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Sonraları ise ünlü bir av köpeği olmuştur. Çoğunlukla sadık ve duygusal bir evcil hayvan olarak görülür.Dalmaçyalı (Dalmatian) Irkının Karakter Yapısı

Bu ırk sosyal, oldukça dayanıklı, sevecen ve arkadaş canlısı bir köpek ırkıdır. Çok dayanıklı olması ile birlikte güçlü ve çalışkandırlar. Enerjik ve oyun severdir bunun yanında çok hızlı koşma yetenekleri vardır. Erkekleri dişilere göre biraz daha uzundur. Zaman zaman küçük çocuklara karşı taşkınlıklar yapabilse de genel olarak çocuklarla iyi vakit geçirir. Yavru döneminden itibaren doğru sosyalleşme uygulanırsa diğer köpekler , kediler ve evde beslenen diğer canlılarla son dece iyi ilişkiler kurar. Doğası gereği insanları ve atları severler. Yabancılara karşı genelde temkinli yaklaşır ve tetikte olur.

Bu köpekler için tutarlı bir eğitim sağlanmalıdır. İyi bir şey başardığında övülmesi pozitif karışılık alınmasını sağlar. Uzun bir hafıza yapıları vardır. Kendisine kötü davranıldığında bu davranışı unutmaz. Bu nedenle eğitim sürecinde kaba olmaktan kaçınılmalıdır. Sert yöntemler başarısız ve tutarsız sonuçlar verir. Bu sebepten dolayı eğitiminde kibar olunmalıdır. Sıralama algısı oldukça güçlüdür. Belirli bir iradeye sahiptir bu nedenle deneyimli eğitmenlerle çalışılması önerilir.Bakımı Ve İhtiyaçları

Özellikle tüy döktüğü dönemlerde düzenli olarak taranmalıdır. Ölü tüylerinden arındırılması önemlidir. Sağır olma eğilimi vardır. Bu yüzden beş yada 6 haftada bir kez duyu organları kontrol edilmelidir. Arkadaşlık kurmaktan çok hoşlanır. Bu yüzden insanlardan uzak bodrum katı veya arka bahçe gibi alanlarda yalnız bırakılmamalıdır.

Eğer sadece günde bir kaç defa koşma imkanı yoksa apartman yaşamı için uygun bir ırk değildir. Ev içerisinde süreki olarak aktiftirler. Orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyaç duyarlar. Kesinlikle soğukta dışarıda bırakılmamaları gerekir. Üşüme konusunda hassas bir ırktır. Serbest olarak koşma şansları olduğunda çok mutlu ve enerji dolu olurlar. Sağlık ve zihin sorunları yaşamamaları için egzersizleri aksatılmamalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments