Ctenops nobilis – Bakımı Ve Üretimi

Ctenops nobilis , coğrafi kökeni Hindistan olarak bilinen bir türdür. Su değerlerine karşı aşırı hassas bir yapıları vardır. Mutlaka sık su değişimi yapılmalıdır. Nötre yakın ph değerlerinde yaşamaları daha sağlıklıdır. Kendi türlerine karşı agresif balıklardır. Bu yüzden akvaryum oluşabilecek agresiflikler göz önünde bulundurularak dizayn edilmelidir.

Ctenops nobilis  Yaşam Alanı

Bataklıklarda ve nehirlerin sığ kesimlerinde yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Yüzey ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem balığın gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise genelde üreme dönemlerinde agresiftir .

 

Ctenops nobilis  Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkekler dişilerden daha iri yapılıdır. Erkekler daha büyük bir yapıya sahip olup canlı renklerdedir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Yumurtaları ağızda kuluçkaya yatırırlar. Bir süre sonra yumurtalar çatlar ve kısa sürede serbest yüzüşe geçerler. Akvaryum ortamında ihtiyaç duydukları su değerlerini sağlamak zor oluğu için üretimi de zordur.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

21 ile 24 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 10 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 120 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve yumuşak sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 6.0 ile 7.5 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments