Corbicula fluminea (Asya Tatlı Su Midyesi)

Corbicula fluminea (Asya Tatlı Su Midyesi) , coğrafi Çin ve Kore olarak bilinen bir türdür.  Akıntılı kayalık ya da ince kumlu alanlarda yaşayan canlılardır. Akvaryumda da ince kum kullanılması bu canlılara iyi gelecektir. Akvaryum sürekli olarak filtre edilmelidir. Sadece beslenme zamanında kapatılabilir.

Corbicula fluminea Yaşam Alanı

Akıntılı ve kumluk ya da kayalık alanların içerisinde yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitki kullanılabilir. Bu canlılar için akvaryumun dizaynı pek önem ar etmez. Akvaryumun taban seviyesinde bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada organik maddeleri süzerek beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem bu canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Diğer omurgasız canlılara barışçıldır.

 

Corbicula fluminea Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Cinsiyet ayırımı oldukça zordur. Üremeye hazır salyangozların birbirleri ile çiftleşmesi esnasında cinsiyet ayrımı yapılabilir. Çift cinsiyetli değillerdir.

Erselik canlılardır. Döllenme gerçekleştikten kısa bir süre sonra yaklaşık 300 adet yavru midye etrafa saçılır. 1 milimetre kalınlığa ulaşana kadar serbest bir şekilde sürüklenirler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

Her sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. En iyi 16 üstü derecelerde rahat ederler. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 6 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 20 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Su sertliği ya da ph derecesi bu canlılar için herhangi bir önem arz etmez. Her koşula uyum sağlar ve yaşamlarını sürdürürler. Bu yüzden neredeyse her canlı ile birlikte bakılabilen canlılardır. Yalnızca su içerisinde bulunan tuz oranı yaşamlarını etkiler. Su fazla tuzlu olmamalı ya da sık aralıklarla tuz atılmaması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
2 yıl önce

Güzel bilgi.