Copadichromis verduyni – Bakımı Ve Üretimi

Copadichromis verduyni, Malawi Gölü içerisinde yer alan bölgeci cichlidlerden biridir. Bölgelerini korurlar. Özellikle erkekler kumluk alanlardan oluşan üreme bölgelerini savunurken son derece agresif tavırlar sergileyebilirler. Ağırlıklı olarak plankton yemektedirler. Akvaryum ortamında da kayalık alanlarda, etçil yemlerle beslenmeleri gerekir.

Copadichromis verduyni Yaşam Alanı

Doğada yarı kumluk ve kayalık alanlarda yaşarlar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kayalık alanlardan oluşan mağaraları severler. Kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenmektedirler. Ağırlıklı olarak plankton tüketirler. Akvaryum ortamında granül, pul ve krill gibi yemlerle rahatlıkla beslenebilir. Ancak verilecek yemlerin protein oranının yüksek ve kaliteli olması gerekir. Kaliteli yemler bu balıkların daha sağlıklı bir formda olmasını ve canlı renklere sahip olmasını sağlar.

Akvaryum ortamında beslenen diğer balıklara karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise özellikle üreme dönemlerinde agresif tavırlar sergilerler.

Copadichromis verduyni Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Bir çok Malawi türünde olduğu gibi bu balıklarda da erkekler daha gösterişlidir. Erkekler dişilere oranla daha büyük olurlar ve parlak renklere sahiptirler.Dişiler ise soluk sarı renklere sahiptirler.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar ve çevirerek havalandırır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavru balıklara dönüşür.

 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 27 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 11 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 200 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.3 ile 8.3 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments