Copadichromis sp. “Virginalis Gold” – Bakımı

Copadichromis sp. “Virginalis Gold”, Malawi Gölü İçerisinde kayalıklara yakın olan kumluk kesimlerde yaşamlarını sürdürürler. Bir erkeğe en az üç ya dört dişi düşecek şekilde beslenmesi tavsiye edilir. Beslenecekleri akvaryum da bolca kaya olmalıdır. Özellikle dişi balıklar saklanmayı tercih edeceklerdir. Dişi balıklar yaklaşık olarak 3 hafta kuluçka yaparlar.

Copadichromis sp. “Virginalis Gold” Yaşam Alanı

Doğada Malawi gölünün kayalıklara yakın olan kumluk kesiminde yaşamaktadırlar. Bu yüzde akvaryum içerisinde de buna benzer bir ortam yaratılmalıdır. Özellikle dişi balıkların saklanması için uygun saklanma alanları oluşturulmalıdır. Kayalardan oluşturulacak mağaralar bu balıklar için gereklidir. Bunun yanında kumluk alanlarda bırakılması gerekir.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenmektedirler. Akvaryum ortamında granül, pul ve krill gibi yemlerle rahatlıkla beslenebilir. Ancak verilecek yemlerin protein oranının yüksek ve kaliteli olması gerekir. Kaliteli yemler bu balıkların daha sağlıklı bir formda olmasını ve canlı renklere sahip olmasını sağlar.

Akvaryum ortamında beslenen diğer balıklara karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise orta derecede agresif tavırlar sergilerler.

Copadichromis sp. “Virginalis Gold” Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkekleri dişiler göre daha parlak ve canlı renklere sahiptir. Diğer Malawi türleri ile benzer olarak erkekler dişilere oranla daha büyük ve gösterişlidir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar ve çevirerek havalandırır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavru balıklara dönüşür.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

25 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 12- 13 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 120 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.8 ile 8.6 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments