Copadichromis sp. Mloto Fluorescent – Bakımı

Copadichromis sp. Mloto Fluorescent, Malawi Gölü içerisinde zengin tortulu kayalık alanlarda yaşamını sürdürmektedir. Doğada küçük gruplar halinde yaşayarak, plankton avlarlar. Genel olarak etçil beslenirler. Erkekler ağız kısmında ki parlak yeşil renkleri ile öne çıkarlar. Geniş kumluk alanlara açılan yerlerde yaşamaktan hoşlanırlar.

Copadichromis sp. Mloto Fluorescent Yaşam Alanı

Zengin tortulu kayalık alanların geniş kumluk alanlara açılan kısımlarında yaşarlar. Akvaryum ortamında da doğal yaşamına uygun bir dizayn yapılmalıdır. Kayalardan mağaralar oluşturulabilir. Mağaralar balıkların zaman geçirmesi için iyi bir alternatiftir. Aynı zamanda akvaryumda zengin tortulu alanlar yaratılabilir. Bunun yanında kumluk alanlar bırakılmalıdır. Dip seviyesinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenmektedirler. Ağırlıklı olarak plankton tüketirler. Akvaryum ortamında granül, pul ve krill gibi yemlerle rahatlıkla beslenebilir. Ancak verilecek yemlerin protein oranının yüksek ve kaliteli olması gerekir. Kaliteli yemler bu balıkların daha sağlıklı bir formda olmasını ve canlı renklere sahip olmasını sağlar.

Akvaryum ortamında beslenen diğer balıklara karşı  agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise özellikle üreme dönemlerinde agresif tavırlar sergilerler.

Copadichromis sp. “Mloto Fluorescent” Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkek balıkların ağız kısımları parlak bir yeşil renge sahiptir. Gövdeleri ise mavi bir renktedir. Dişiler erkeklere oranla daha küçük bir boyuttadır ve renksizdir.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar ve çevirerek havalandırır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavru balıklara dönüşür.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 28 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 15 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 200 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.5 ile 8.6 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments