Copadichromis jacksoni – Cichlid Üretimi Ve Bakımı

Copadichromis jacksoni, Malawi Gölü içerisinde açık ve geniş alanlarda yaşamaktadır. Bu balıkların akvaryumda bakımı için mutlaka yeterli miktarda kaya kullanılmalıdır. Genellikle geniş ve düz kayaların üzerinde bölge tutarlar.  Barışçıl olan Malawi cichlidleri ile beraber beslenebilirler. Daha güçlü ya da baskın türler tarafından sindirilmesi muhtemeldir. Aynı ortamda beslenen balıklar dikkatle seçilmelidir. Zaman zaman baskın ve bölgeci tavırlar sergileyebilirler.

Copadichromis jacksoni Yaşam Alanı

Dik ve kayalık sahillerden hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında yaşam alanlarına benzer koşullar sağlanmalıdır. Özellikle erkeklerin kendi bölgelerini belirleyebilecekleri ortamlar sağlamak gerekir. Erkeklerin zaman zaman birbirlerine karşı baskın olabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Akvaryum dekoru hazırlanırken buna göre hareket edilmeli ve belirli mağaralar oluşturulmalıdır.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada etçil olarak beslenmektedirler. Ağırlıklı olarak plankton tüketirler. Akvaryum ortamında granül, pul ve krill gibi yemlerle rahatlıkla beslenebilir. Ancak verilecek yemlerin protein oranının yüksek ve kaliteli olması gerekir. Kaliteli yemler bu balıkların daha sağlıklı bir formda olmasını ve canlı renklere sahip olmasını sağlar.

Akvaryum ortamında beslenen diğer balıklara karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise özellikle üreme dönemlerinde agresif tavırlar sergilerler.

Copadichromis jacksoni Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Diğer Malawi Gölü cichlidlerinde olduğu gibi bu balıklarda da erkekler daha iri ve renklidir. Dişiler erkeklere oranla daha küçük ve mat renklere sahiptir. Erkekler parlak bir yapıdadır.

Akvaryum ortamında beslenen diğer balıklara karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler. Kendi türlerine karşı ise özellikle üreme dönemlerinde agresif tavırlar sergilerler.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 27 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Büyümeleri bakım koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Yaklaşık 20 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 300 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Yumuşak ve  çok sert su aralığında rahatlıkla yaşayabilirler. Daha hızlı gelişmesi isteniyorsa su değerleri korunmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.4 ile 8.5 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Balıkçı hasan
Balıkçı hasan
2 yıl önce

Sevdim