Copadichromis ilesi – Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Copadichromis ilesi, Malawi Gölü içerisinde yaşayan orta boyutlu cichlidlerden biridir. Erkekleri üremek için gölün derin olan kısımlarına kraterler açarlar. Kuluçkadaki dişiler sığ kıyılarda bulunurlar. Pek çok varyetesi vardır. Varyeteleri içerisinde kafadan sırt yüzgecine kadar olan parlak mavi renk hakimdir. Doğada mayıs ve aralık ayları arasında ürerler.

Copadichromis ilesi  Yaşam Alanı

Doğada kayalık ve kıyılara yakın kumlu alanlar içerisinde barınırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında iki alanda sağlanmalıdır. Bu tür için akvaryumun ikiye bölünmesi bir alanın kayalık bir alanın kumlu bırakılması tavsiye edilir. Kayalık alanda saklanacak, kumluk alanda ise çiftleşecek yer hazırlayacaklardır. Dip ve orta seviyelerinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Ağırlıklı olarak etçil beslenirler. Bu yüzden akvaryum ortamında da protein ağırlıklı yemlerle beslenmeleri gerekir. Diyetlerinde canlı yemler yer alabilir. Beslenme ne kadar kaliteli olursa balıkların renk ve formları da o kadar güzel olur.

Hem akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı hemde kendi türlerine karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler.

Copadichromis ilesi  Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Bir çok Malawi türünde olduğu gibi bu balıklarda da erkekler daha büyüktür ve canlı mavi renklere sahiptir. Dişiler gümüş renkli olurlar ve erkeklere oranla daha küçük boyutlardadır.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar ve çevirerek havalandırır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavru balıklara dönüşür.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 17 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 250 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.8 ile 8.6 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman
Osman
2 yıl önce

Bulması zor bir tür