Copadichromis geertsi – Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Copadichromis geertsi, Malawi Gölü içerisinde yaşayan ve en derin yerlerde bulunmaktan hoşlanan bir türdür. Erkek balıklar dişi balıkları çekmek için büyük kraterler kazarlar ve dişilere gövde gösterisi yaparlar. Genede Malawi cichlidleri doğadan toplanır. Ancak bu tür gölün derin kısımlarında bulunduğu için toplanması diğer balıklara göre nispeten zordur.

 Copadichromis geertsi Yaşam Alanı

Doğada zengin tortulu kayalıklarda yaşar. Bu yüzden akvaryum ortamında da bu ortam sağlanmalıdır. Akvaryumda mutlaka kayalardan oluşan mağaralar bulunmalıdır. Bu mağaralarda balıklar saklanacak veya zaman geçireceklerdir. Bunun yanında kumluk alanlarda mutlaka olmalıdır. Akvaryumda dip seviyesinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada diyetleri otçul besinlerden oluşur. Bu yüzden akvaryum ortamında bakılacakları zaman da otçul bir diyet hazırlanmalıdır. Kaliteli ve içeriği zengin otçul yemler hem formlarının gelişimini hızlandıracak hemde daha güzel renklere sahip olmalarını sağlayacaktır.

Hem akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı hemde kendi türlerine karşı orta derecede agresif tavırlar sergilerler.

Copadichromis geertsi Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkekleri siyaha yakın koyu mavi bir renge sahiptir. Üzerlerinde başlarından başlayarak sırt yüzgecinin sonuna kadar uzanan sarı bir bantları vardır. Dişiler ise gri renk tonlarında olurlar. Vücutlarının ortasından siyah noktalar geçer.

Üreme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bunları döllemesi ile sağlanır. Ardından dişi balık yumurtaları ağzında toplar ve çevirerek havalandırır. Belirli bir süre geçtiğinde yumurtalar yavru balıklara dönüşür.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Erkekleri 12 santim dişileri 11.5 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 250 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.8 ile 8.6 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Balıkçı hasan
Balıkçı hasan
2 yıl önce

Harika