Copadichromis cyaneus – Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Copadichromis cyaneus, Malawi Gölü içerisinde kayalık alanlarda bulunan bir cichlid türüdür. Özellikle sahil kesimlerinde bulunur. Erkekler doğada büyük kayalardan oluşan alanlarını korurlar. Kayalık alanları oldukça severler. Erkekleri daha gösterişlidir. Zaman zaman baskın tavırlar sergileyebilirler.

Copadichromis cyaneus Yaşam Alanı

Doğada sahil kesimlerinde kayalık alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Bu yüzden akvaryum ortamında da kayalık saklanma alanları oluşturulmalıdır. Büyük kayalardan oluşturulacak mağaralar bu balıkların rahatlı için önemlidir. Saklanmayı yada bölge tutmayı severler. Bunun yanında mutlaka yüzme alanları da bırakılmalıdır. Genellikle dip seviyesinde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Etçil olarak beslenirler. Bu sebeple akvaryum ortamında mutlaka etçil ağırlıklı bir diyetle beslenmeleri gerekir. Verilecek olan yemlerin protein oranlarına dikkat edilmelidir. Kaliteli ve protein oranı yüksek yemler verilmelidir. Diyetlerinde ara ara otçul yemlere de yer verilmelidir. Canlı yemler de diyetlerinde yer alabilir.

Akvaryum ortamında beslenen diğer balıklara karşı barışçıl davranışlar sergilerler. Bunun yanında kendi türlerine karşı orta derecede agresifler denilebilir. Özellikle çiftleşme dönemlerinde agresiflikler görülebilir.

Copadichromis cyaneus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkekleri tamamen mavidir. Dişiler ise hem boyut olarak daha küçük hemde daha renksizdir. Dişilerde  yumurta benekleri görülür ve sarı anal yüzgeç yapısına sahiptirler. Bazılarının başından başlayacak şekilde beyaz çizgileri olur.

Dişinin yumurta dökmesi ve erkeğin bu yumurtaları döllemesi ile çiftleşme sağlanır. Ardından bu yumurtaları dişi balık ağzında toparlar.  Belirli bir süre ağzında bu yumurtaları çevirerek kuluçka yapar. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve balıklar durgunlaşır. Yaklaşık 17 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden orta boyutlara sahip 250 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu balıkların yanında beslenecek olan balıklarında mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.8 ile 8.6 arasında olmalıdır. Balıkların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.

DİĞER BALIK TÜRLERİNE GÖZ GEZDİRMEYİ UNUTMAYIN ! : BALIKLAR0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Beğendim 👍🏼