Copadichromis conophoros – Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Copadichromis conophoros, doğada kraterler açıp dişini etkilemeye çalışan Malawi Gölü içerisinde yaşayan cichlidlerden biridir. Akvaryum ortamında ise dişilerin saklanabileceği kayalıklar ve kumluk alanlar mutlaka bırakılmalıdır. Bir erkeğe en az dört dişi düşecek şekilde koloniler oluşturulabilir. Akvaryumda Copadichromis  ailesine ait başka türler ile beslenmesi önerilir. Ancak çiftleşme durumuna karşı dikkat edilmelidir.

 Copadichromis conophoros Yaşam Alanı

Doğada sığ, kumluk ve kayalık alanlarda yaşamını sürdürmektedir. Bu yüzden akvaryum içerisinde de bu koşullar sağlanmalıdır. Dişilerin saklanması için mutlaka kayalardan mağaralar oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu mağaralar balıklar için saklanma alanı olacaktır. Bunun yanında mutlaka kumluk alanlar da bulunmalıdır. Kumluk alanları kazmayı severler. Taban ve orta seviyelerde yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğalarında etçil ağırlıklı beslenirler. Ancak diyetlerinde otçul besinlerde yer verdikleri gözlemlenmiştir. Bu yüzden karma yemlerle beslenebilirler. Yinede kaliteli protein oranı yüksek yemler verilmesi tavsiye edilir. Bunların yanında canlı yemler verilebilir. Özellikle artemia gibi yemler yavru dönemlerinde hızlı gelişip en güzel formu almalarını sağlar.

 Copadichromis conophoros Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi erkekler dişilere göre daha renklidir. Dişiler kahve ve gri tonlarında görülebilir. Erkek balıklar dişilere göre daha hızlı gelişir ve kendisini belli ederi.

Çiftleşme dişi balığın yumurta dökmesi ve erkek balığın bu yumurtaları döllemesi ile sağlanır. Hemen ardından dişi balık yumurtaları ağzında toparlar. Belirli bir süre yumurtaları ağzında çevirerek havalandırır. Böylece kuluçka tamamlanır. Bir dişi ortalama 20 ile 40 arası yavru verebilir. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

24 ile 26 derece sıcaklıklar arasında bu balıklar rahatlıkla yaşayabilir. Bu sıcaklık değerleri arasında kolaylıkla ürer ve gelişirler. 15 – 16 santim boyutlarında oldukları için 250 litrelik orta boyutlu bir akvaryum bu balıkların yaşamını sürdürebilmesi için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve çok sert suları severler. Bu yüzden akvaryum ortamında bu koşullar sağlanmalıdır. Eğer yanında başka balıklar beslenecekse bu su koşullarına uyum sağlayacak balıklar tercih edilmelidir. Ph değeri ise 7.5 ile 8.5 arasın da olmalıdır. Bu dengelerin korunması balıkların sağlığı açısından önemli bir etmendir.

DİĞER BALIK TÜRLERİNE GÖZ GEZDİRMEYİ UNUTMAYIN ! : BALIKLAR0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Balıkçı hasan
Balıkçı hasan
2 yıl önce

Balıkları seviyorum 😂