Copadichromis chrysonotus – Cichlid Bakımı Ve Üretimi

Copadichromis chrysonotus, derin sularda üreyen ve Haplochromis familyasına ait tek cichlid olarak bilinir. Üremeleri dışında sahile yakın fazla derin olmayan sularda zaman geçirirler. Üreme dönemlerinde zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilirler. Ancak genel olarak iyi huylu ve barışçıl balıklardır. Doğru akvaryum ortamı sağlandığı zaman bu balıklar herhangi bir sorun çıkarmayacaklardır. Beslenmelerine dikkat edilmelidir. Kalitesiz balık yemleri forumlarının bozulmasına veya renklerinin solmasına sebep olabilir. Doğada diğer türler ile birlikte büyük sürüler halinde avlandıkları gözlemlenmiştir. Genel olarak planktonlarla beslenirler. Malawi Gölü içerisinde geniş bir alana yayılmışlardır. 

Copadichromis chrysonotus Yaşam Alanı

Doğada gölün açıklık kısımlarında yaşamaktadırlar. Akvaryum dizaynının da bu göz önünde bulundurularak hazırlanması gerekir. Geniş yüzme alanları mutlaka olmalıdır. Kumluk alanları severler. Ancak bunun yanında ufakta olsa saklanma alanları da oluşturulmalıdır. Kayalardan ufak mağaralar oluşturulabilir.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Ağırlıklı etçil olarak beslenirler. Bu yüzden kaliteli ve protein içeren yemler verilmelidir. Bunun yanında zaman zaman otçul yemlerde verilebilir. Dengeli bir diyet hazırlamak en mantıklısıdır. Diyetleri canlı yemlerle desteklenebilir.

Akvaryumdaki diğer balıklara karşı dost canlısı tavırlar sergilerler. Ancak kendi türlerine karşı özellikle üreme dönemlerinde agresiflikler gözlemlenebilir. Genele bakıldığında iyi huylu balıklardır.

Copadichromis chrysonotus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bulunan bir çok canlı gibi erkek balıklar dişilere oranla daha büyük ve daha parlak renklere sahiptirler. Dişiler erkeklere göre daha soluk ve ufaktır. Erkekleri daha gösterişli bir yapıdadır.

Dişinin yumurta dökmesi ve erkeğin bu yumurtaları döllemesi ile üreme gerçekleşir. Çiftleşmenin ardından dişi balık yumurtalarını ağzında toparlar. Belirli bir süre yumurtalarını ağzında çevirerek havalandırır ve kuluçka tamamlanır.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

23 ile 26 derece sıcaklık aralığında rahatlıkla yaşayabilirler. Bu sıcaklıklar bu balıkların üremesi ve gelişmesi için en ideal sıcaklıklardır. 15 santim boya ulaşabildikleri için 200 litrelik bir akvaryum bu balıklar için yeterlidir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

15 ile 15 dh su sertliğinde rahat ederler. Ph derecesi ise bu balıklar için 8 ile 8.5 arasında olması tavsiye edilir. Uygun şartlarda oldukça güzel bir şekilde ürer ve kendilerini belli ederler.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman
Osman
2 yıl önce

Türkiye de var mı ?