Copadichromis borleyi – Cichlid Üretimi Ve Bakımı

Copadichromis borleyi, Malawi Gölü içerisinde büyük bir alana yayılmış büyük cichlidlerden biridir. Bir çok çeşitli varyetesi bulunur. Varyeteler arasında renk ve üreme davranışı farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin “Kadango” ve “Crocodile Rock” varyeteleri diğer açık suda yaşayan türlerin aksine üreme alanlarını kayalık bölgedeki kumluk oyuklara kendileri inşa ederler. Oldukça yumuşak huylu bir balıktır. Ancak erkekler kur esnasında agresif davranışlar sergileyebilirler. Genellikle barışçıl davranışlara sahiptir.

Copadichromis borleyi Yaşam Alanı

Kayalık alanlarda yaşamaktan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum içerisinde kayalık alanlar oluşturulmalıdır. Akvaryum tabanında ince kum kullanılmalı ve kayalık alanların yanı sıra kumluk alanlarda olamalıdır. Kayalık alanlar saklanabilecekleri mağara tarzı alanları mutlaka içermelidir.  Taban ve orta seviyede yüzerler.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Hem etçil hemde otçul olarak beslenirler, doğada genellikle plankton tüketirler. Eğer yeterli plankton bulamazlarsa omurgasız veya diğer küçük canlıları tüketirler. Akvaryum ortamında gelişimlerinin daha iyi olması için çeşitli yemler kullanılmalıdır. Çeşitlilik balıkların gelişimi açısından önemlidir. Canlı yemler de verilebilir.

Genel olarak barışçıl olmalarına rağmen zaman zaman kendi türlerine karşı agresiflikler gösterebilirler. Bunun yanında akvaryumda beslenen diğer balıklara karşı barışçıl tavırlar sergiler.

Copadichromis borleyi Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Erkeğin parlak turuncu yada turuncumsu bir vücudu ve koyu mavi ile mor arası bir kafası bulunur. Dişiler ve genç olanların gri bir vücutları vardır. Turuncu yada sarı yüzgeç yapısına sahiptirler. Erkekleri dişilere oranla biraza daha gösterişlidir.

Akvaryum ortamında başarılı bir üreme sağlanması için oranın bir erkek başına en az üç yada dört dişi olması tavsiye edilir. Yumurtlama genellikle kayalara yada düz bir zeminin üzerine olur. Dişiler ortama 50 ya da 60 adet yumurtayı 30 gün kadar ağızlarında kuluçka yaparlar. 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

Ortalama 25 ile 29 derece sıcaklık aralıkları bu balıkların en sağlıklı şekilde gelişmesini ve üremesini sağlayacaktır. Yaklaşık 20 santim boya ulaştıkları göz önünde bulundurulduğu zaman en az 300 litrelik akvaryumlar tavsiye edilir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Orta ve çok sert sıcaklıklarda rahatlıkla yaşayabilirler. Ph aralığı ise 7.5 ile 8.5 arasında olmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Balıkçı hasan
Balıkçı hasan
2 yıl önce

Balıklar bir harika