Copadichromis azureus (Azur Cichlid) – Bakımı

Copadichromis azureus, Malawi Gölü içerisinde güney bölgelerde yaşar. Doğada planktonlar ile beslenir. Sadece erkek balıkları renklidir. Akvaryum ortamında beslemek için büyük kayalardan saklanma alanları oluşturulabilir. Ancak bunun yanında geniş yüzme alanları bırakılması bu balıkların daha rahat etmesini sağlayacaktır. Akvaryum ortamında beslemek için en güzel Malawi Cichlidlerinden biridir. 

Copadichromis azureus Yaşam Alanı

Doğada besinlerinin bol olduğu bölgelerde uzun süreler geçirirler. Akvaryum ortamında mutlaka saklanacakları alanlar yaratılmalıdır. Büyük kayalardan oluşan ve içerisinde mağaralar içeren dekorlar bu balıklar için idealdir. Bunun yanında bu balıklar için mutlaka yüzme alanları da bırakılmalıdır. Akvaryumun ikiye bölünmesi tavsiye edilir. Bir alan kayalık diğer alan ise kumluk yüzme alanı olarak tasarlanabilir.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada plankton ile beslenir. Akvaryum ortamında ise yemlerle rahatlıkla beslenebilir. Ara sıra artemia vermek bu balıkların renklerini belli etmeleri için faydalı olacaktır. Canlı yem dışında kaliteli yemlerle beslendiklerinde de oldukça güzel bir forma ve renge sahip olurlar.

Rengi mavi olan balıklara karşı agresif tavırlar sergiledikleri görülmüştür. Kendi renklerininde mavi olmasından  dolayı diğer mavi renkli balıkları rakip olarak görme durumları yaşanabilir. Zarar verici bir durum olmadan önüne geçilmelidir. Onun dışında akvaryumdaki diğer balıklara orta derecede agresif davranırlar. Kendi türlerine karşı ise agresiftir.

Copadichromis azureus Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Doğada bir çok canlıda olduğu gibi bu balıklarda da erkek olanlar daha renkli ve gösterişlidir. Hatta dişileri gümüş renginde kalır. Sadece erkekleri renkli olur. Bu yüzden cinsiyetleri kolaylıkla ayrılır.

Dişi balığın yumurta dökmesi ve erkeğin bu yumurtaları döllemesi ile çiftleşme tamamlanır. Ardından dişi yumurtaları ağzında toplar ve yaklaşık 20 ile 21 gün arası kuluçka yapar.

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

25 ile 26 derece su sıcaklıkları bu balıklar için idealdir. Erkekleri 17 dişileri 13 santim olurlar. Bu yüzden orta boyutlu yani 200 litre kadar bir akvaryum yeterli olur.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında bu sağlanmalıdır. En iyi gelişim ve üreme bu şekilde gözlemlenebilir. Bu balıklar için ph aralığı ise 7.8 ile 8.6 olmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Beğendim 👍🏼