Cobitis taenia taenia (Dikenli Loach)

Cobitis taenia taenia (Dikenli Loach) ,  coğrafi kökeni Asya ve Avrupa olarak bilinen bir türdür.  Kendi türleri ile birlikte zaman geçirmeyi severler. Bu yüzden birden fazla bakılabilir. Akvaryumda bitkiler kullanırsa doğal bir görünüm elde edilebilir. Bunun yanında mutlaka saklanma alanları oluşturulmalıdır. Bolca saklanma alanlarına ihtiyaç duyarlar. Genel olarak artık yiyici balıklardır. Bu yüzden akvaryumda faydalı olurlar ve fazla yem bırakmazlar.

Cobitis taenia taenia Yaşam Alanı

Nehirlerde ve yavaş akan alanlarda yaşar. Akvaryum içerisinde de bu ortam sağlanmalıdır. Kumluk alanlardan oluşan yüzme alanları ve kayalardan yapılacak dizaynlar ile mağaralar oluşturulabilir. Akvaryumun bir kısmı ise mutlaka kumluk olarak bırakılmalıdır. Bitkiler kullanılabilir. Akvaryumun tabanda bulunurlar.Beslenme Ve Davranış Biçimi

Doğada  hem etçil hem otçul olarak beslenirler. Akvaryum ortamında da buna uygun olarak kaliteli yemler verilmelidir. Kaliteli yemler hem canlının gelişimini olumlu yönde etkileyecek hemde renklerini daha belirgin bir hale getirecektir. Diyetlerinde canlı yemler kullanılabilir. Belirli yem karışımları yaparak düzenli aralıklarla verilebilir.

Akvaryumda beslenen balıklara karşı genellikle barışçıl sergilerler.  Kendi türlerine karşı ise barışçıldır. Rahatsız edileceği türlerle bakılmamalıdır.

Cobitis taenia taenia Cinsiyet Ayırımı Ve Üreme

Belirgin bir ayırım yoktur. Ancak tahmini olarak bakıldığında yumurtlama dönemlerinde dişilerin karnı şişebilir.

Akvaryum ortamında üretildiğine dair bir bilgi yoktur. Ancak düz yumurta döktükleri tahmin edilmektedir. Muhtemelen dişi yumurta döker ve erkek bu yumurtaları döller. Ardından yumurtalar kendi gelişimini tamamlar.

 

Sıcaklık Ve Akvaryum Boyutu

14 – 18 derece sıcaklık aralıklarda rahatlıkla yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bu sıcaklıklarda sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bunun altına düştüğünde üreme durur ve canlılar durgunlaşır. Yaklaşık 13 santim boyuta ulaşırlar. Bu yüzden büyük boyutlara sahip 100 litrelik bir akvaryum bu balıklar için idealdir.

Su Sertliği Ve Ph Değerleri

Sert ve orta sulardan hoşlanırlar. Bu yüzden akvaryum ortamında mutlaka bu su değeri sağlanmalıdır. Bu canlıların yanında beslenecek olan canlınların da mutlaka bu su değerlerine uygun olmaları gerekir. Bunun yanında ph değeri 7.0 ve 7.7 arasında olmalıdır. Canlıların sağlığı için bu değerlerin mutlaka korunması gerekir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments