Cin Nedir ? – Mitolojik Yaratıklar Serisi

Mitolojide cinler daha çok Yunan mitolojisinde karşımıza çıkmakta. Eksi Yunan mitolojisinde “Cin” teriminin karşılığı “Daimon” olarak geçmektedir. Efsanelere göre ölümsüz tanrılar peş peşe insan soyları yaratmaya başlamışlar. Titanların en ulusu olan Kronos, ilk insan soyunu toraktan değil de altından yaratır. Bu ilk soy tıpkı ölümsüz tanrılar gibi dertsiz ve sorunsuz, büyük mutluluklarla dolu bir hayat yaşamışlar. Bu mutlu dönem uzun bir süre sürmüştür. Bu altından olan ilk soy zamanı gelince huzur içinde ölmüşler.Altın Soydan Sonra Neler oldu ?

İkinci insan soyu ise altından daha az değerli olan gümüş madeninden yaratılmıştır. Fakat asla ilk soy gibi olmamıştır. Gümüşten yapılan bu soy ergin çağa geldiklerinde taşkınlıklara sebep olmuşlardır. Babası olan Kronos’u tahtından eden Olympos’ta yaşayan tanrı Zeus, gümüşten gelen bu insanların kendisine gereken saygıyı göstermemesine öfkelenerek bu soyu tümüyle yerin dibine gömmüştür.

Cin Nasıl Ortaya Çıktı ?

Zeus tıpkı babası gibi yeni bir soy yaratmak istemiş ve böylece üçüncü soy olan tunçtan insanlar ortaya çıkmıştır. Fakat tanrı Zeus kendisinden önce yaratılan insan soylarını unutmamıştır. Altın soydan olan ve uykuya dalarak göçüp giden insanların iyi birer cin olarak geri gelmelerini dilemiştir. Kendisine taşkınlık edip toprağa gömdüğü gümüş soylu insanları ise yer altı cinleri haline getirmiştir.

Zamanla tanrı Zeus’un yarattığı üçüncü soy diğerlerinden  daha da azılı bir hal almıştır. Aralarındaki savaşlarla kendilerini yok etmişlerdir. Zeus bununla da yetinememiş ve dördüncü bir insan soyu yaratmıştır. Yarı tanrı olanların işte bu soydan geldiğinde inanılır. Zaman geçince dördüncü soyunda devri tamamlanmıştır. Ardından beşinci soyu demirden yaratmıştır.

Hesiodos “İşler ve Günler”  eserinin soylar efsanesi bölümünde yukarıda anlatıldığı gibi insan soyunu ele almıştır. Kendisinin ise demir soyundan biri olduğunu söyler ve bundan şikayet edermiş. Demir soydan gelen insanların tanrıların yolladığı dertlerle mücadele ettiğini ve ezildiğini düşünürmüş. Yine bu soydan gelen insanların belalara karşılık sadece bir parça sevinç buğunu söylermiş.

Yunan mitolojisinde cinlere bir çok açıda iyi ya da kötü olarak yer verilmiştir. Kimi cinler iyi olur ve hediyeler dağıtırken kimi cinler ise kötülük ve fenalık getirirmiş. Bunu yukarıda söz edilen altın soydan ve gümüş soydan gelen insanlarla bağının olduğuna inanılır. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
limon kabuğu
limon kabuğu
2 yıl önce

Cinler hakkında merak ettiklerimi az çok öğrenmiş oldum. İlginç bir yazıydı.

vişne çürüğü
vişne çürüğü
2 yıl önce

Kış Kış cinler kış kış Yallah cinler yallah