Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt ve görünüşüne önem veren herkes için bakım vazgeçilmezdir. Peki ama yaşadığınız sorunları en kolay aşmanın yolları neler ?SELÜLİT

Çoğu kadınların düşmanı olan, selülit kan dolaşımının yavaşlaması ile vücudun kol, bacak, basen ve karın gibi bölgelerinde oluşur. Kan dolaşımının yavaşlayan bölgelerde damardan doku sıvısı sızar ve vücudun savunma mekanizması nedeni ile bağ dokusu sarılır. Bu nedenle deri altında düzensiz ve fazla yağ birikimi oluşur. Bu obez ya da kilolu insanlarda değil aksine zayıf insanlarda da oluşabilir. Çünkü selülit genetik ve hormonsal bir problemdir. Erkeklerde de selülit olur fakat kadınlara oranla daha az meydana gelir.

Peki selüliti nasıl önleyebiliriz?
1. Bol su içerek.
2. Kan dolaşımını rahatlatacak hareketler yaparak (kalpten selülitli bölgeye masaj yapmak).
3. Kan dolaşımı bozukluğunu giderecek sporlar yaparak (yüzme, koşma vb.).DERİ ÇATLAĞI

Kadınların kabusu olan deri çatlağı, her kadının büyük problemidir. Bazı kadınlarının ise şansı genetiğinden gelmektedir. Yoksa tamamen cilt yapısına bağlıdır. Çatlak, hızlı kilo alıp verirken ya da gebelik döneminde karnın büyümesi, çocuk doğumundan sonra ise gebelikten önceki haline dönmesi ile derinin gerilip sonra kendini tekrar bırakması ile vücudun kol, bacak, basen, kalça, baldır ve karın gibi bölgelerde ilk olarak mor sonrasında ise beyazlaşmış olarak görünür. Deri çatlağı için henüz kesin doğal kaynak bulunmamaktadır. Fakat doktor yarımı ile Mikrodermabrazyon Tedavisi, Endermoloji Tedavisi ve en etkilisi Lazer Tedavisi olabilirsiniz.

Peki deri çatlağını nasıl önleyebiliriz?
1. Bol su içerek.
2. Vücudunuzu nemli tutarak (vazelin, vücut losyonları, vücut kremleri vb.).
3. Yavaş yavaş sağlıklı kilo vererek. Hem bu sizin geri kilo almanızı da indirger.İSTENMEYEN TÜY

Kadın-erkek, genç-yetişkin herkesin yakındığı ve sürekli uğraştığı istenmeyen tüyle başa gelmek çok zor olsa da kolay yöntemleri de vardır. Eğer benim canım çok tatlıdır, çok narin bir vücuda sahibim diyorsanız. Sizler için birçok markada tüy dökücü kremler ve tıraşlar vardır. Bunun yanında farklı, doğal tüy döken kürler de vardır. Fakat bunları kullanmak pekte çözüm değildir. Tüyü kökten almadığı için erkenden çıkar, kıl köklerini kalınlaştır ve tüyü çoğaltır. Bunu aksine ağda yapabilir ya da steril eldiven (ameliyat eldiveni) canınızı acıtsa da ileriye dönük olarak sizi sevindirebilir. Çünkü tüyü kökten alır bu nedenle daha geç çıkmasına sebep olur, tüyü azaltır ve tüyün yapısını inceltir.CİLT KARARMASI

Cilt kararması denilince akla ilk gelen bölge koltuk altı ve genital bölgedir. Bunun yanında boyun arkasında, dizlerde, dirseklerde ve kasıkta da cilt kararması görünmektedir. Bu sorun en çok kadınlarda görünmektedir. Ve kirli görünümünden dolayı çok fazla rahatsız eder. Bölgelerdeki kararmaların birçok sebebi vardır. Özellikle tüylerden kurtulmak için kullanılan jilet ve ağda kullanımı en büyük etkendir. Aynı şekilde hamilelik dönemin hormonal değişiklikler, aşırı terleme, yanlış iç çamaşırı seçme, ölü deriyi çok iyi temizleyememe, deodorant, vücut temizlik malzemeleri, parfüm gibi maddeler içerisinde bulunan zararlı kimyasal maddeler cildin kararmasına neden olur.

Peki cilt kararmasını nasıl önleyebiliriz?
1. Tıbbı yöntemlerden yardım alarak.
2. Beyazlatıcı etkili kremler kullanarak.
3. Zeytinyağı ile masaj yaparak.
4. Limon suyu ile masaj yaparak.
5. Zerdeçal uygulayarak.
6. Parfüm gibi maddeleri kıyafetinize sıkarak.
7. Temizliğe daha dikkat ederek.TOPUK ÇATLAKLARI

Topuk çatlakları genelde 35-40 yaş üstü bireylerde görünmektedir. En büyük sebebi ise ayakların nemsiz kalmasıdır. Kuruluk nedeni ile kalınlaşan deri ağırlığınızla çatlar bununla birlikte ağrıları da yanında getirir. Bir diğer etkiler ise vücutta yetersiz olan vitamin ve mineraller, fazla ayakta kalma, yaşlanma belirtileri, yanlış ayakkabı seçimi, hijyen ve fazla kilodur.

Peki topuk çatlaklarını nasıl önleyebiliriz?
1. Ayağınızı nemli tutarak (krem, losyon vb.)
2. Rahat ayakkabı seçerek.
3. Gerektiğinden fazla ayakta kalmayarak.
4. Hijyene dikkat ederek.
5. Kilonuzu ideal kiloda koruyarak.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments